Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Нема повеќе да прокиснува покривот и да тече вода во Спомен Костурницата во Велес. Поставена е соодветна изолација на кровната конструкција и надворешниот дел на споменикот. Целосно е санирана и внатрешноста на објектот а реконструиран е и мозаикот на Петар Мазев. Со четири и пол милиони денари, пари од министертсвото за култура, завршена е реконструкцијата на ова спомен обележје на градот. Увид во завршените работи на Kостурницата денеска направи министерката за клултура Елизабета Канческа Милевска, за едно со директорот на Конзерваторскиот центар Мемет Селманми. Внатрешноста на Костурницата ќе ја красат уште четири скулптури на Станко Павлевски, за чија санација пари ќе издвои министерството за култура.

„Во изминатиов период интензивно се работеше на санација на Спомен Костурницата во Велес со цел да се заврши екстериерно и ентериерно. Се инјектираа сите отвори бидејќи станува збор за специфичен објект. Значи се користеаа најсоодветни материјали за изолација на објектот и се надевам дека овој белег на градот ќе си го добие своето значење за градот и граѓаните“, рече Канческа Милевска.

Во три фази се реновираше Спомен костурницата во Велес. Во првата фаза се реконструираше поприлично оштетениот надворешен дел на објектот и кровната конструкција, кој направи штети и во внатрешноста на костурницата.

„Го решивме проблемот со протекување на вода во Спомен костурницата со тоа што применивме нов вид на изолација, потоа ја средивме и внатрешноста, ги варосавме ѕидовите одвнатре а го реконструиравме и мозаикот на Мазев. Се надевам дека проектот е успешен“, рече директорот на Национален Конзерваторски центар Мемет Селмани.

Министерката Канческа Милевска најави дека годинава ќе се врши конзервација на фрескоживописот на црквата Св. Пантелејмон во Велес, а нови фасади ќе добијат и две куќи од старото градско јадро./Д.С

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.