Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

duma karneval1

Со откинување на првиот грозд од лозницата од страна на Градоначалникот на општина Кавадарци, Митко Јанчев и претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов започна винскиот карневал што се одржува во рамки на манифестацијата Тиквешки гроздобер 2018.

Потоа следеше традиционално газење на грозјето, а здравица со желба за богат род  имаа кралот и кралицата на гроздоберот.

duma karneval3

30 карневалски поставки и над 750 учесници беа дел од годинашниот вински карневал. Најголем дел од поставките беа со тема од гроздоберот. Ученици од кавадаречките училишта преку маска се осврнаа на традицијата на овој крај. И годинава карневалската процесија ја збогатија гостите од Птуј  - Словенија, од Белград – Србија, од Крушево  и од Струмица.

Атракција на гроздоберот беа танчерките oд Бразил со нивниот бразилски монток.

duma karneval

Карневалот го проследија Претседателот Ѓорге Иванов со сопругата Маја, Амбасадорите на ЕУ Самуел Жбогар и на Франција Кристијан Тимоние, Министерот за надворешни работи Никола Димитров, генералниот секретар на владата Драги Рашковски како и гости од збратимените градови на Кавадарци.

Гроздоберот ќе кулминира вечерва со концертот на Цеца Ражњатовиќ за кога се очекува неколку илјадна публика./А.Д

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.