Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

svr veles fin

Во вчерашната, четврток 16 мај, контрола на возачи кои управуваат возила со брзина поголема од пропишаната, Секторот за внатрешни работи во Велес регистрирал 12 прекршоци што ги сториле возачи, граѓани на Велес, на Неготино и на Кавадарци. Двaјца од нив биле велешани, и по петмина неготинци и кавадарчани. Сите заработиле прекршочни казни.

Според полицискиот билтен, исто така, вчера во полициската станица во Кавадарци лицето А.Л.(30) од Кавадарци, пријавило дека околу 11.00 часот на ул. „Димче Мирчев“ во Кавадарци, било каснато за нога од бездомно куче.

Во вчерашниот ден, околу 9 часот и 30 минути, на локалниот пат од Кавадарци за село Дреново, се случила и сообраќајна незгода во која возило „Шкода фелиција“ со кавадаречки регистарски броеви управувано од педесет и шест годишниот Ц.П од истото село излетало надвор од патот. Во незгодата возачот на автомобилот се здобил со тешки телесни повреди за што му била укажана лекарска помош во болницата во Кавадарци. На местото на незгодата полицијата извршила увид кои треба да ги утврди причините./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново