svr veles

Вчера утро, среда 28 јануари, во неговиот дом мртов бил пронајден триесет и шест годишниот велешанец Г.Т. Случката била пријавена околу 07.00 часот во СВР Велес.

ZelstanicaRajko fin

По дванаесет часа од приемот на хирушкото одделение во велешка болница, повредениот машинововозач на товарен воз дваесет и три годишниот Стефан М и неговиот врсник и помошник Роберто Б, утрово се пуштени на домашно лекување. Здравствената состојба на двајцата повредени железничари во вчерашната несреќа на пругата Скопје – Велес, предизвикана од одрон, е подобрена рече портпаролката на ЈЗУ „Општа болница“ Велес Марина Андова.

KrvodaritelskaakcijavoHemiska fin

Kрводарителите од Велес, Градско и Чашка во 2018 година го натфрлија планот за реализирани крвни единици за 242,83 проценти поточно со собрани 4.459 крвни единици, иако планирани биле 1861 крвна единица. Тие се рангирани на првото место во државата.

zeleznicari fin

Дваесет и три годишниот Стефан М и неговиот врсник Роберто Б, првиот машиновозач и вториот совозач, во товарниот воз што попладнево во 17.10 часот удрил во одрони од карпа на пругата Велес - Скопје се задржани на болничко лекување во ЈЗО Општа болница во Велес. Тие се надвор од животна опасност но имаат повреди кои ги здобиле во несреќата.

mon fin

Во подрачното училиште „Тодор Јанев“ во село Бањица, во Општина Чашка, 24 ученици од септември 2019 ќе почнат да учат на мајчин албански јазик, а во селото Стари Град во таа општина настава на албански јазик ќе посетуваат седум основци.

sudveles fin

Основниот суд Велес го повлече предлогот за стечај во винарската визба „Повардарие”, откако неколкумина доверители кои на 20 ноември побарале стечај за винарницата, на 22 овој месец до првостепениот суд поднеле поднесок за повлекување на предлогот за отварање на стечајна постапка. За ова денеска во изјава за МИА информираше Трајче Кулев, претседател на Здружението „Напредни лозари”.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinetta 2019 300x250px 01

Screenshot 2

Најново