Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Gemigjii3

11.11.2020

На Мало мовче ги поставија добро познатите транспаренти со кои од трибините на градски фудбалски стадион „Зоран Паунов“ или во спортската сала “Гемиџии“ постојано ги бодреа спортските клубови и запалија факели во чест на 76 роденден на Велес. Вака годинава членовите на навивачката група „Гемиџии“ одлучија да го одбележат празникот на својот роден град, ослободувањето на Велес. Тие напишаа и инспиративен текст:

Gemigjii1

„За најсветлата ѕвезда во нашето соѕвездие !

За Велес што до безумство го сакаме и вечно ќе го чуваме ! Овој оган што од срцето ни гори нека посведочи за најсветлата ѕвезда на нашето небо !

Тука сме секогаш и засекогаш !

За тебе граду наш мил !

И во добро и во зло, со тебе се твоите синови, Велешките Гемиџии !

Од 1991

Големото и бестрашно срце на Велес !

За тоа што е наш !

За тоа што го сакаме !

Жив да си ни Вечен да си

Граде наш мил

Единствена вистинска љубов за нас отсекогаш си бил !

Gemigjii2

9ти XI 1944-9ти XII 2020

76 ГОДИНИ СЛОБОДЕН ВЕЛЕС“, напишаа во фејсбук статусот верните поддржувачи на градскиот спорт, спортските клубови и спортистите. 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново