Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 1 февруари.

Денеска е Св. маченик Трифун.

Се родил околу 225 година во селото Комсада, во римската малоазиска провинција Фригија. Родителите му биле христијани, а така и го воспитале, така што уште од мал имал голема љубов кон Бога. Кога во 249 година на римскиот престол дошол Декиј Трајан, за христијаните почнал еден од најлутите прогони во последните три века. Славата за доблесниот живот и чудата што ги правел свети Трифун дошла и до тогашниот управник на источните римски земји Аквилијан. Тој под стража го довел свети Трифун во Никеја, седиштето на источната власт. Изведен пред суд, свети Трифун не се откажал од Христа и по долго измачување пострадал маченички.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinetta 2019 300x250px 01

Најново