Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

grcija fin

Се очекува во текот на денот да заврши процесот на идентификација на телата на загинатите во катастрофалниот пожар во Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Во текот на вчерашниот ден, според специјалистот за судска медицина Илиас Бојокас биле идентификувани 74-75 тела, а во поголемиот дел од случаите, телата се целосно изгорени и јагленосани.

– Некои имаат само изгореници, но повеќето се јагленосани. Телата не можеа да се препознаат. Се препознаваа само оние кои што беа пронајдени во морето, вели Бојокас и додава дека наоѓаат лични предмети, како на пример бурми и крстови, но идентификацијата се врши исклучиво преку ДНК анализи.

Бојокас вели дека ова е еден од најтешките случаи со кои што се соочуваат специјалистите по судска медицина.

Со идентификација на изгорени тела имале искуство во 2005 по авионската несреќа со кипарскиот авион„ Хелиос“, но и покрај тоа што тогаш имало 121 загинати лица, сепак тој вели дека конкретниот случај е потежок бидејќи тогаш на некој начин биле „психолошки подготвени“.

– Ова нема никаква врска со „Хелиос“, и тоа беше тешко, но некако беше очекувано, под наводници очекувано, психолошки очекувано, бидејќи знаеш дека е авионска несреќа со паднат авион. Овде, за само неколку часа, да не речам за само 1 час се загубија толку животи и ние слушаме за мајка што ги изгубила децата и мажот, за маж што ги загубил неговите 2 ќерки и ги бара, слушаме вакви работи и разбирате дека тоа предизвикува многу силна бура од чувства, објаснува Бојокас.

Откако ќе се заврши со процесот на идентификација, се очекува специјалисти од одделот за судска медицина на атинскиот Универзитет, да соопштат податоци околу тоа колку од загинатите се деца.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinetta 2019 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.