Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Јана Новотна, шампионката во дабл неколку години се бореше со ракот, а во неделата ја загуби битката со оваа тешка болест.

„Јана беше инсипрација, како на теренот, така и надвор од него, тоа го знаат сите кои имаа прилика да ја запознаат. Нејзината ѕвезда засекогаш ќе блеска во ВТА историјата“, изјави Стив Сајмон, извршниот директор на ВТА.

Новотна во 1998 година го освои Вимболдон победувајќи ја Натали Този во финалето и тоа беше нејзиниот најголем успех во кариерата.

Во дабл освои 16 Грен слем титули (четири на Вимболдон, три на Ролан Гарос и УС Опена, два на Австралија Опен).

Во репрезентацијата на Чехословачка во 1998 година освои две олимписки сребра во дабл, како и една бронза во сингл.

Во куќата на славните влезе во 2005 година.

 

Вчера и денеска во ЈКП Дервен се испита причината за краткиот прекин на испорака на вода на ЈЗУ Болница – Велес на ден 20.02.2018 година.

Утврдено е дека екипа на Сектор Водовод работела на замена на вентил на ул. Љубљанска, поради што морале да го затворат вентилот на линијата од која од оваа страна се снабдува со вода болницата.

Но, лицето кое го затворило вентилот заради активностите на ул. Љубљанска, со крајна небрежност истото го сторило без да провери дека вентилот од втората доводна линија од страната на Којник бил исто така затворен, а што морал да го стори пред да го затвори вентилот од првата доводна линија. На овој начин ги затворил двата вентила од двете доводни линии и предзвикал краток прекин на водоснабдувањето во болницата во времетраење од 10-15 минути, по што било интервенирано и воспоставено нормално водоснабдување.

Како резултат на горенаведеното, во ЈКП Дервен во тек е постапка за утврдување на дисциплинска одговорност на соодветно лице, кон кое ќе бидат преземени строги дисциплински мерки.

Значи, не станува збор за намерно исклучување на водата на болницата, или исклучување со дадена наредба, бидејќи за тоа нема причини.

Реакциите на јавноста се оправдани и очекувани. Сепак, коментарите на социјалните мрежи кои имаат намера да прикажат пред јавноста дека наведениот проблем е намерено предизвикан, смислен и сл. и дека некој сака свесно да предизвика проблем се неточни и злонамерни.

Со почит,
ЈКП Дервен

Најново