Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Нема поздодевна работа од комарци во летниот период. Посебно ако сте на одмор покрај вода, на место каде има рој комарци. Вие можете да се заштитите додека сте во апартманот, но во некој момент од вечерта ќе сакате да прошетате и да седите покрај морено, на плажа, а апаратчето против комарци нема функција надвор од домот.

Ве напаѓаат, немате мир, не можете да уживате во вечерта.

Проценката е дека од 10 до 20 проценти од луѓето привлекуваат комарци. Според последното тврдење на научниците, причината за тоа се бактериите на кожата кои произведуваат различни хемикалии. Некои од нив ги привлекуваат комарците, а други ги одбиваат.

Исто така е познато дека комарците во лето сакаат потемни бои и луѓе кои се физичко активни, заради топлината на телото и движењето кое се изразува преку потење. Затоа треба да се носи посветла боја на облека, во пастелни бои, да се туширате рано наутро или доцна навечер, кога комарците стануваат поактивни.

Посебно привлечни за комарците се луѓето со крвна група О, а на средината на спектарот на интерес се луѓето до крвни групи А и Б.

Од природните состојки, ако сакате да ги одбиете овие досадни инсекти, тогаш користете етерично масло од цитронела од кое може да се направи и спеј и да се употреби на облека, постелнина и во просторот. Убаво би било да се стави во мирисна лампа или во освежувач на просторот.

Комарците исто така не ги сакаат етеричните масла на лимонски еукалиптус, лимонска трева, лаванда, пачули и кедар.

Постојат многу рецепти за мешање, но ако не сакате да трошите премногу пари во тој случај одберете едно или две масла и користете ги само нив.

Содата исто така е добар избор против убоди односно паста од сода бикарбона: една лажица сода измешајте со половина лажица вода и намачкајте на местото каде што ве каснал комарецот.

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.