(ФОТО) 51 Детски Рацинови средби: Битолчанката Продановска, една од 25 наградени и пофалени автори на литературни творби
Ученичката во VII одделение во Лина Продановска ОУ „Св.Кирил и Методиј“ од Битола е годинешна добитничка на првата награда во категоријата за VI и VII одделение на поетскиот конкурс : „Рацин, вчера, денес и утре“ распишан од страна на културната манифестација Детски Рацинови средби.
– Мојата литературна творба му беше посветена на нашиот најпознат, дома и во светот, поет Кочо Рацин. Јас многу пребарував, читав и учев за него за да можам да ја напишам мојата литературна творба. Прв пат сум на манифестацијата и сум восхитена затоа што се запознав со многу ученици од разни градови, преку нивните литературни творби слушнав многу корисни информации за поетот, го разгледав Велес и се враќам во Битола со многу корисни информации, рече Продановска.
Инаку на 51 Детски Рацинови средби добитничка на Гран при наградата ученичката во VIII одделение Сандра Филиповска од ООУ „ Крсте Петков Мисирков“ од Радовиш.
Ги објавуваме и сите останати наградени ученици на годинешната културна манифестација:
Основно образование – Наградени поетски творби категорија 6 – 7 одд.
1. Награда : ЛИНА ПРОДАНОВСКА – 7 одделение
Училиште: ОУ „Св.Кирил и Методиј“- Битола
Ментор: Александра Упале
2. Награда: ДИМИТАР КУЦУЛОВ – 7 одд.
Училиште: ООУ „Блаже Конески“ –Велесдоаѓа
Ментор:Стефани Андреевска
3. Награда: САНДРА КОСТАДИНОВА 7 одд.
Училиште: ОУ.„Никола Карев“ – Кочани
Ментор: Гордана Јефтимова
Пофалени поетски творби во категорија 6-7 одд.
1. САЊА ЈАНЕВА – 7 одд.
Училиште: ООУ „Славејко Арсов“ – Штип
Ментор:Драгица Петрова доаѓа
2.НИНА ЛАМЕВА – 6 одд.
Училиште: ООУ „Браќа Миладиновци“ – о.Аеродром, Скопје
Ментор: Сунчица Петрева
3.СОФИЈА НОВАЧЕВА – 7 одд.
Училиште: ООУ „ Блаже Конески“ – Велес
Ментор: Стефани Андреевска
4.ИЗАБЕЛА КЕНКОВСКА 7-3 одд.
Училиште: ОУ „Тодор Ангелевски“ – Битола
Ментор: Адриана Ѓоргиев
5.АЛЕКСАНДРА ЧАТМОВА 7 одд.
Училиште: ООУ„ Васил Главинов“ – Велес
Ментор: Каролина Попова
Основно образование наградени поетски творби категорија 8-9 одд.
1. Награда : СОФИЈА АЛАЧКОСКА – 8 одд.
Училиште: ОУ „Кочо Рацин“ – Охрид
Ментор: Фила Вероска- Стојковска
2. Награда: НИКОЛЧЕ ВАШЕРЕВСКИ – 9 одд.
Училиште: ОУ „Браќа Миладиновци“ – с. Добрушево
Ментор: Бети Марковска
3. Награда: КАТЕРИНА ЗДРАВКОВА – 9 одд
ООУ „Славејко Арсов“ Штип
Ментор: Милица Миленковиќ-Стојанова
Пофалени поетски творби во категорија 8 -9
1. АНТИМ АТАНАСОСКИ – 9 одд
Училиште: ОУ „Елпида Караманди“ – Битола
Ментор:Сузана Петковска
2. ГЕОРГИНА СТОЈМАНОВСКА – 9 одд
Училиште ООУ „Крсте Мисирков – Куманово
Ментор: Тања Петрушска
3. АНГЕЛА ТРАЈКОВА – 9 одд.
Училиште: ООУ„ Гоце Делчев“ – Босилово
Ментор: Весна Тилева
4. ИЛИНА ИВАНЏИКОВА – 8 одд.
Училиште: ООУ„ Кирил и Методиј“ – Стојаково
Ментор: Елена Манолева – Ѓавочанова
5. МИНА МАЗНЕ – 9 одд
Училиште: ООУ„Јан Амос Коменски“ – Скопје
Ментор: Елизабета Теодосиевска
Средно образование наградени поетски творби категорија 1 -4 клас
1. Награда: САНДРА ЦВЕТКОВА – 1 клас
Училиште: СОУ „Перо Наков“ – Куманово
Ментор: Фросина Милошевска
2. Награда: ВАСИЛИЈА ЈОВЧЕСКИ – 1 клас
Училиште: СОСУ „ Св.Кирил и Методиј“ – Охрид
Ментор: Марија Сарафимоска
3. ИВАНА МЕРЏАНОСКА – 2 клас
Училиште: СОУ ,,Гостивар”.. – Гостивар
Ментор: М-р Жаклина Ѓорѓиоска
ПОФАЛЕНИ ПОЕТСКИ ТВОРБИ во категорија 1- 4 КЛАС
1. ЕЛЕОНОРА СКЕНДЕРСКА – 1 клас
Училиште:СОУ „Јане Сандански“ – Штип
Ментор : Софија Стојанова
2. ИВОНА БОГДАНОВСКА 1 клас
Училиште: ССОУ „Димитрија Чуповски“ – Велес
Ментор: Љубинка ‘Ртоска
3. ВЕРОНИКА САЗДОВСКА 2 клас
Училиште: ССОУ „Коле Неделковски“ – Велес
Ментор: Мариче Стојанова
4. ВЕРОНИКА ГИЈОВСКА 1 клас
Училиште:ПСУ Американска Гимназија – Скопје
Ментор: Оливија Георгиевска
5. НИКОЛА ТРЕНДАФИЛОВ 1 клас
Училиште: СОУ Гимназија „ Кочо Рацин“ – Велес
Ментор: Александра Стојановска