Алергии – Кои се симптомите?

Објавено на 26 април, 2022 во 15:23
Allergy concept with risk factors and symptoms symbols flat vector illustration

Кивање , зарипнатост, затнат нос, конгестија и кашлање укажуваат  на астма или алергии на некој лек или респартивни  алергии.

Чешање на очите устата и грлото се симптоми на респаритивни алегрии.

Болки во желудникот, зачестени тегоби со изметот и појава на киселини во желудникот се знаци за чуствителност на храна. Надразената кожа која црвенее и отекува е поврзана со алергија на лекови, харна или убоди на инсекти.

Вкочанетост, болки и отекување на зглобовите можат да укажуваат на алергии на храна или лекови.

Кога да се обратите на лекар?

Ако имате силни грчеви во желудникот, повраќате, имате пролив, тоа би можело да укажува на сериозна алергиска реакција на храна или труење со храна.

Ако дишењето стане исклучително тешко или болно, можеби доживувате напад на астма, други сериозни алергиски реакции или срцев удар.

Ако се појават промени на кожата, црвенили и јадеж.

Побарајте итна лекарска помош!

Божана Ќулавкова

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.