Алтернативно лекување  на хемороидите (аудио)

Објавено на 1 април, 2022 во 14:49

Пробајте некој од следните видови на лекување за да ги ублажите тегобите. Ако и покрај вашите напори симтомите продолжат, обратете се на лекар.

Акупунктура

Најважните точки за намалување на болките предизвикани од хемероидите се Главните крвни жили 1 и 20. Обратете се кај специјалист по акупунктура поради договор за начинот на лекување.

Лекување со лековити билки

Ако се употребува два пати на ден маста од жолтурче може да ја ублажи болката предизвикана од надворешните хемороиди.

Подготовка

Варете две лажички свежа или сушена билка во 200г.вазелин 10 мин. Маста се употребува ладна.

Останатиот дел чувајте го во затворен сад. Жолтурчето, исто така, може да се користи и како чај.

Божана Ќулавкова 

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.