Конвенционална медицина -Поврзување на хемороидите (аудио)

Објавено на 22 март, 2022 во 12:57

Хемороидите што се спуштени низ аналниот отвор често се острануваат со подврзување на еластична подврска.

Коагулацијата или каутеризацијата на хемороидите е најпогодна при спуштени хемороиди што се гледаат на аналниот отвор.

Хемороиндектомијата е карактеристична за лечење на големите внатрешни хемороиди или многу тегобни надворешни хемороиди.

Лекарот може да се определи за хирушки зафат со општа анастезија. Стапката на успешност на ваквите одстранувања е речиси 95%, но ако не усвоите здрави навики во исхраната и други животни навики хемороидите најверојатно ќе се појават повторно.

Божана Ќулавкова 

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.