(Видео и фото) Граѓани лекуваат граѓани на социјалните мрежи, лекарите категорични: „Не сме Африка!“

Објавено на 28 јануари, 2024 во 13:58

Мора да се има предвид дека медицината е сериозна работа, како и советите. Личниот контакт со лекарот е незаменлив. Без преглед не може да се пропише лек, на телефон не може да се порачаат лекови, освен хронична терапија, која е месечна за пациентот. Примарното здравство не смее да се прескокне, а потоа и утврдувањето на потребата од дополнителна специјалистичка дијагноза, која, исто така, одредува потребна терапија, додава д-р Чолакова-Дервишова.

„Ве молам пријателки, лек за дијареја, течна столица, нешто да не знаете? Еден месец како син ми, кој има 34 години, сѐ е во ред, а тој не може да запре“, пишува во статус што на почетокот на месец декември, минатата година, деновиве го објавила анонимна членка на затворена група, со 14.600 членови на Фејсбук. Овој статус на загрижената мајка има 46 допаѓања и 140 коментари. Читаноста најверојатно ја знае администраторот на групата.

Жената не пишува дали синот бил прегледан од лекар, дали направил испитувања, има ли резултати и дали добил терапија, што впрочем како совет го добива во дел од коментарите на читателите. Но, голем е бројот и на оние совети, во кои читатели ѝ препорачуваат што треба да стори и како да го лекува синот за наводно веднаш да запре диjарејата.

Тие, во коментарите пишуваат синот да испие „една лажица живо кафе со чаша вода и веднаш ќе запре“, „чај од лушпа од калинка“, „една лажица густин во половина филџан вода“, „трипати, по три зрнца од липа“, „чај од семе од штавеј и веднаш запира!“,„пробајте едно лажиче кафе да голтне, живо, не сварено и да се напие „кока-кола“… секако, неизоставно медицински јаглен, неколку таблети растворени во вода или може растворени во „кока-кола“, задолжително и електролитен раствор зашто со таков пролив, како што велите, сигурно е дека ќе дехидрира“.

Тоа што е уште пострашно во целата приказна е што во коментарите на граѓаните има предлози за загрижената мајка, која, според нив, на болниот син е потребно да му даде и разни видови лекови, без за тоа да биде консултиран лекар. Како лично искуство што им помогнало, читателки и читатели, во коментари споделуваат и пишуваат „само капсули enterefuril, од една запира“,  на што следи докажување дали името на препорачаните капсули е  „enterefuril“ или „ ercefuril“ за потоа да биде постирана фотографија на која е прикажано, како пакувањето на лекот, производителот и количеството, така и точниот назив на капсулите, поточно „Enterofuryl“.

Тоа не е единствениот лек што се предлага како совет за употреба. Следат и други лекови. На новопостирани фотографии се прикажани таблетите „colosal“, со напомена дека дијарејата прекинува од една таблета, како и совети за аплицирање инјекции „gentamicin“, со неизбежните пробиотици „darmflora plus select“ и „enterolactis“. Во дел, под објавениот статус, има и коментари на читатели што ѝ сугерираат на мајката да им пише во приватна порака за да ѝ пренесат лични искуства и совети. Таа, на објавените речиси една третина од коментарите, се заблагодарува. Потоа веќе не коментира.

Загрижената мајка, всушност, не одговара откако коментари почнуваат да пишуваат членови на групата, кои очигледно е дека се здравствени работници, и тврдат дека периодот од еден месец е многу долг период за синот да живее со дијареја. Тие  советуваат тој задолжително да оди на доктор за да се направат потребни испитувања, како што се гастроскопија, колоноскопија, микробиолошки анализи, како што е испитување на примерок од измет, како и шеќер во крвта, тироидна жлезда и други анализи.

„Умирав на дијализа, ова дрво ме врати од мртвите“

Во друга затворена македонска група на Фејсбук, на 1 декември минатата година, споделен е статус преземен од фејсбук-страница, отворена во соседна држава, со 183.000 членови.

Во статусот под фотографија на која се прикажани исечкани парчиња од некаков вид дрво пишува: „Умирав на дијализа, и ова дрво ме врати од мртвите, лекарите не поверуваа, дејствува 100%, и не е скапо.“

Овој статус споделуван во затворената македонската група, за три дена има 73 допаѓања и 10 коментари. Уште во првиот коментар, под постот, препознат е видот на дрвото „рујевина“ и читателка пишува дека го има и во Македонија. Потоа се појавува интерес за купување, па се лоцираат местата, пазарот и аптеката, каде што може да се купи. Следат коментари во кои се дообјаснува каде расте дрвото во соседството, таму постоела и манифестација што го носела неговото име, за потоа да се објави дека се користи за намалување на креатининот, кој е причина за намалување на функцијата на бубрезите. И покрај тоа што никој од десеттемина граѓани, во ниту еден од коментарите не пишуваат и не го квалифицираат како лек, од ден во ден се зголемува интересот за „рујевина“.

По три дена од оваа објава пишува и администраторката на групата, засега како последна под постот:

„Ништо не може да ја исчисти крвта од креатинин, уреа, фосфор и од другите отрови, како сопствените бубрези. Логиката на нештата е да престанете да внесувате состојки што ви ги покачуваат тие отрови. Кај мене, на пример, во Германија нема лабораторија што може да го измери креатининот (а ни холестеролот, кога веќе објаснувам).

Во овој пост на затворената група на Фејсбук, воопшто не се спомнува кому може да помогне дрвото „рујевина“ доколку би се користело како напивка, чај, ниту дека, за да се употреби, потребна е препорака од лекар што извршил прегледи и поставил дијагноза откако се извршени потребните анализи и добиени се резултатите.

Ова се само два примера од стотиците во кои граѓани лекуваат граѓани на интернет. Тоа се случува во затворени групи со десетици или стотици членови на социјалните мрежи, во случајов Фејсбук. Станува збор за групи во кои помеѓу статуси со содржини „се подарува“, „се продава“, „се купува“, „се користи здрава храна“, „се муабети“ и слично, зачестија статуси на  граѓани, кои анонимно, без објавување на личниот идентитет, бараат сѐ и сешто како и помош и совети за лично или лекување членови на семејствата, притоа откривајќи ја личната или здравствената состојба на семејствата без да посетат лекар. И не само за возрасните членови на семејството, туку и за деца!?

БЕЗ ПРЕГЛЕД НЕ МОЖЕ ДА СЕ ПРОПИШЕ ЛЕК

Лекарската фела делумно знае за ваквиот начин на комуникација на социјалните  мрежи, кои првенствено се креирани за социјализација на интернет. Секој лекар не е дел од илјадниците затворени групи и затоа тешко може да следи сѐ што се објавува и се коментира во нив.

За претседателката на Здружението на приватни лекари, д-р Лилија Чолакова–Дервишова, совети или препораки, можеби споделување лични искуства од ефекти на алтернативната медицина, се делумно прифатливи. Нејзиниот коментар е дека единствено лекарот може да утврди анамнеза и да постави дијагноза, како и да пропише терапија. Сѐ друго е ризик за здравствената состојба на граѓаните.

„Ние не сме Африка, затоа препорачувам дека ако сѐ уште нешто му е достапно на секој граѓанин, тоа се матичните лекари. Ние со нашите пациенти контактираме на Вибер, а и на други социјални мрежи и во секој момент тие може да нѐ прашаат, а ние да одговориме. Исто така, во нашите аптеки работат стручни медицински лица, поточно аптекари, кои секако се на располагање на граѓаните за информации и за консултации. Тоа што е потребно прво, е консултација со матичен лекар. Не би се сложила дека е потребна таква дискусија што граѓаните ја практикуваат за здравствена состојба. И јас сум прочитала статуси со прашања од видот „каде да отидам на бајачка“ или „што да направам“. Сум одговорила досега, ќе повторам и сега, медицината е наука со голем број гранки. Морам да им препорачам на граѓаните прво да се консултираат со лекар бидејќи некогаш се значајни деновите и минутите, за да не доведат до промашена дијагноза и лекувањето да не тргне во погрешна насока. Ако се лекуваат вака на Фејсбук, тогаш немаше да постојат лекари, ни специјалисти, ниту клиники и наука, за да не се направи промашување, кое некого би го чинело живот,“ рече д-р Чолакова-Дервишова.

Лекарката, споделувајќи го искуството, од земјите на Запад додава дека затворените групи на социјалните мрежи се корисни за одредени болести, како за пациентите што се лекуваат од зависност од алкохол или од карцином, во кои едни на други си ги кажуваат своите здравствени проблеми, си даваат поддршка или утеха, се споделува тагата или радоста.

„Сепак мора да се има предвид дека медицината е сериозна работа, како и советите. Личниот контакт со лекарот е незаменлив. Без преглед не може да се пропише лек, не може на телефон да се порачаат лекови, освен хроничната терапија, која е месечна за пациентот. Примарното здравство не смее да се прескокне, а потоа и утврдувањето потреба од дополнителна специјалистичка дијагноза, која, исто така, одредува потребна терапија”, додава д-р Чолакова-Дервишова.

Почетоците на напливот на затворените групи на социјалната мрежа Фејсбук се од времето на пандемијата со корона. Трендот продолжи, но голем број на постоечките и создадените за сосема поинаква намена, кои граѓаните ги користат, се чини се на штета на личното и на колективното здравје.

Убавка Јаневска

Текстот е превземен од портал Јасно.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด