Кавадарчани се гушат од загаден воздух, но тешко можат да докажат кој ги загадува! (фото и видео)

Објавено на 8 јануари, 2022 во 19:57

Фото: „Еуроникел индустри“, село Возарци

Декемвриско утро во кавадаречко Возарци. Чадот од оџаците на куќите единствено навестува дека во селото има живот. Гласови од луѓе слушнавме дури кога се приближивме до селската продавница. Таму затекнавме неколкумина жители кои дошле да пазаруваат. Ги прашавме како живеат во близина на „Еуроникел индустри“ и загаден ли е воздухот што го дишат? Дел од нив не сакаа да одговорат. Двајца без проблем застанаа пред камерата.

Фото: Трајко Колевски

„Најчесто загадување е кога камионите кипаат, кога се носи руда по 200 камиони на ден. Тие се најглавни проблеми“, рече Трајко Колевски, жител на Возарци.

Фото: Роза Трајкова

„Мириса. Да отидам на лозјето во Шивец, имам таму лозје, кога ќе излеземе со снаата и со внучињата сите сме црни. Со црвеница, со кал, сме на нас, на лице, на раце, на облека. Кога го береме грозје е најтешко, рече Роза Трајкова, жителка на Возарци.

Жителите на Возараци од своите прозори секојдневно го гледаат индустрискиот комбинат „Еуроникел“. Од нивните домови тој е оддалечен помалку од 500 метри воздушно. Ги дели само  регионалниот пат  Шивец – Кавадарци – Дреново. По него се одвива транспортот на рудата со камиони што се топи во печките на индистрискиот капацитет. Токму за овој вид загадување дел од жителите му напишаа на истражувачкиот тим на  Дума.мк. Убедени се дека дополнително ги загадува прашината што се разнесува од транспортот на рудата.

Со нив не се сложува менаџментот на „Еуроникел индустри“. Тие наместо во камера  одлучија писмено да одговорат на новинарските прашања. Тврдат дека совесно и одговорно работат, согласно  А интегрираната еколошка дозвола. Според менаџерите индустрискиот капацитет не е предизвикувач на загадувањето на амбиенталниот воздух со ПМ 10 и ПМ 2,5 честички. Тие, освен на резултатите од интерните секојдневни мониторирања на амбиенталниот воздух и на емисиите на оџаците, од четирите годишни мерења на акредитираните лаборатории како и редовните на државните институции, ги посочија и резултатите од анализата на Општина Кавадарци. Нивните мерни станици не покажувале високи концентрации на прашина од транспортот на рудата,  емисиите само биле во рамките на дозволеното.

„Градоначалникот на Кавадарци одржа прес конференција на која ги презентираше резултатите од тригодишното истражување за квалитетот на воздухот, а се базира врз мерењата вршени од три мерни станици поставени во Кавадарци и една во село Возарци. Причината поради која го споменуваме е што самата Анализа е направена независно од нас, а за потребите на општината, при што резултатите јасно и недвојбено покажуваат дека во Кавадарци и Возарци, кое е исто така најблиското село после Шивец, имаат проблем со загадувањето единствено во зимските месеци, што е последица на користење на класичниот начин на греење на домаќинствата“, пишува во писмениот одговор на „Еуроникел индустри“.

Двете мерни станици во Општина Кавадарци како и едната во село Возарци се на Лабораторија „Амбикон“ на Факултетот за природно технички науки при штипскиот Универзитет „Гоце Делчев“. Раководителот, проф. д-р Дејан Мираковски вели дека општината презентира само дневни вредности на елементарен јаглерод во воздухот, една од најважните компоненти на ПМ 2,5 честичките кои во атмосферата доаѓаат од некомплетни процеси на согорување на течни и цврсти фосилни горива и био маса. Затоа Мираковски смета дека неопходно е да се направат темелни истражувања и анализи за прецизно да се идентификуваат видовите на загадување и загадувачите.

„Од вакви типови на загадување, од вакви типови на мерење, тешко можете да ги утврдите изворите на загадување. Можете да ја видите временската распределба, можете да видите кога се пиковите, меѓутоа не можете да кажете дека толку проценти доаѓаат од ова а толку проценти од тоа. Затоа што тоа е друг вид на мерење. Тоа мерење се вика пропорционирање на извори, се прават модели на рецепторите, емисиони модели, и има поприлично покомплексна задача, рече Мираковски.

И додека општината ги прави првите чекори за утврдување на квалитетот на амбиенталниот воздух  кавадарчани знаат дека со години наназад континуирано дишат загаден воздух. Особено во грејната сезона.

-Од што најмногу е загаден воздухот во Кавадарци?

„Од индустријата, фактички Фени е доста голем загадувач и греењето на луѓето. Мислам се греат со материјали што испуштаат штетно зрачење“.

„ Мислам Фени и таа индустрија што ни е тука во Кавадарци“.

„Од автомобилите, од колите и од премногу голем сообраќај“.

„Колку што може да се избегнува и да се заштитат и да не загадуваат индустриските капацитети и домаќинствата. Секој што загадува придонесува за поголема штета лично за себе и за нашите деца“.

Државниот инспекторат за заштита на животната средина не ни одговори конкретно на новинарските прашања за бројот на денови и на месеци кога се утврдени највисоките концентрации на загадување на воздухот во Кавадарци. Тоа што мери оваа државна станица го потврдија граѓанските организации. Во пиковите концентрациите на ПМ 10 или ПМ 2,5 честичките се дури осум пати повисоки од МДК.

„Сето тоа е сублимат од повеќе фактори како што се индустриското загадување, големиот број на автомобили и загадувањето од домаќинствата. Не можеме да кажеме дека загадениот воздух е само од домаќинствата или од автомобилите, рече Роберто Паризов од ЕД „Еко живот“ Кавадарци.

Фото: Горјан Јовановски

Со Паризов се сложува и екологистот Горјан Јовановски од Иницијативата „Зелен хуман град“. Тој смета дека загадувањето на воздухот во Кавадарци е специфично. И тоа поради секојдневното надминување на дозволените граници на ПМ 10 и ПМ 2,5 честички, регистрирани од страна на државната мерна станица, од 15 октомври до крајот на 2021 година. Јовановски е дециден кога бара 24 часовен мониторинг на индустриските капацитети за да се утврди точниот извор на загадувањето.

„Според нас активистите, коишто долги години се бориме против загадувањето, мора да има континиуран 24 часовен мониторинг, јавен кој што ќе биде достапен во било кој момент, за кој било граѓанин да ги види точните изворни вредности на аерозагадувањето што произлегуваат во околината на овие индустриски објекти. Да се постават станици буквално периментарно околу секој индустриски објект кој што има А или Б интегрирана лиценца за да се знае точно дали тие загадуваат или не придонесуваат за аерозагадувањето и тоа дека навистина доаѓа од домаќинствата од автомобилите итн“, рече Јовановски.

За градоначалникот  Митко Јанчев  реализацијата на два стратешки инфраструктурни проекти претставува решение за деценискиот проблем со загадувањето. Првиот е гасификацијата на градот. За неа општината подготви основен и изведбен проект  за секундарна и примарна мрежа во должина од 17 километри. Вториот е изградба на заобиколница околу Кавадарци. За овој проект потребна му е финансиска помош од државата.

Фото: Митко Јанчев

„Државата треба малку посериозно да го третира Кавадарци во делот на таа заобиколница затоа што имаме два до три посериозни производствени капацитети со над 7.000 вработени и дневно по 300 до 400 тешки товарни камиони кои што доаѓаат до фабриките. Тие сообраќаат делумно низ двете населби, село Марена и населбата Глишиќ, за преку Кавадрци да продолжат кон Возарци или кон Росоман.  Заобиколницата би била траен спас за тешкиот товарен сообраќај да го тргнеме од Кавадарци и така ќе се спасиме од голем дел на загадувањето коешто доаѓа од товарниот сообраќај. Тука мислам на прашината, на бучавата и на согорувањето на горивото од самата механизација“, рече Јанчев.

Локалната власт, исто така, за излез од фактичката состојба го подготви Локалниот еколошки акционен план. Веќе четврта година ги стимулира граѓаните со субвенции за инвертер клими и велосипеди, а од  годинава планира да ја намали цената на јавниот превоз. Пензионерите и граѓаните кои живеат над 2,5 километри оддалеченост во општината ќе се возат бесплатно. Општината дополнително ќе инвестира  и во алтернативни извори на електрична енергија, поставувајќи фотоволтаични панели на сите јавни објекти. 

Истражувачки тим на Дума.мк

Убавка Јаневска

Даниела Саздова

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด