Сеништето на Топилница никако да се помести од Велес (ВИДЕО и ФОТО)

Објавено на 24 декември, 2021 во 14:18

Овој црн рид со 1.800.000 тони троска од тридецениското работење на Топилницата се уште им тежи на велешани. Тие пред две години имаа надеж  кога државата избра концесионер за да ја реши оваа жешка еколошка точка. Но, две години подоцна разочарувањето е очигледно затоа што компанијата „Кепс Монт Груп“ ископа само 370 тони од депонираната троска. Така пишува во годишниот извештај што компанијата го поднесе до Општина Велес. Од таму велат дека ископот како воопшто да не е почнат.

„Одвреме навреме редовно доаѓаме тука, меѓутоа состојбата како што гледате е иста, односно поставена е опрема за сепарирање на техногено минералната суровина. Не сме сретнале ниту возила, ни вработени кои  што работат на локацијата во 2021 година“, рече Билјана Шуркова Манаскова, раководител на Одделение за животна средина на Општина Велес. 

Општината на „Кепс Монт Груп“  му издаде Б интегрирана  еколошка  дозвола во октомври 2019 година со која го обврза, во рок од четири години, да ја изнесе троската од локацијата и црниот рид да го снема.

Фото: Билјана Шуркова Манаскова

„Кога ќе истече дозволата операторот практично не ќе може да работи на локацијата. Исто така, дозволата може да биде одземена, ако од неоправдани причини во рок од две години во континуитет не се вршат никакви активности на инсталацијата. Исто така, ако се извршуваат активностите спротивно од условите утврдени во дозволата што може да ги утврди само овластен инспектор за животна средина со овластени решенија“, додаде Шуркова Манаскова.  

На локацијата очигледно е дека концесионерот не работи. Таму затекнавме  инсталација за сепарирање, неколку купчиња  преработена троска, една барака  и расфрлани метални предмети. Локацијата не е оградена и осветлена, иако „Кепс Монт Груп“ си обезбеди струја. На депонијата ништо не е сменето освен дупката направена со ископот која според експертите е особено порозна, но и сензитивна на врнежи и на влага.

Фото: д-р Бошко Ников

„Олово силикатот е главно растворлив и може да се случи тој да дојде во раствор. Од друга страна цинкот е нешто постабилен,  па тука се можни и други комбинации, ферити и слични кои што можат во одредени случаи да се растворат. Овие 370 тони ископана троска не се ништо посебно, не значи дека ќе направат и штета врз животната средина односно врз подземните води и почвата, но нешто такво не треба и да се исклучи“, рече д-р Бошко Ников, дипломиран металург инжинер.

По 17 години од ставениот катанец на влезната капија на Топилницата за олово и цинк,  воздухот во Велес е загаден со тешки метали. Тоа го потврдуваат дневни концентарции на ПМ 2,5 и на ПМ 10 честички. Загадувањето е присутно независно дали граѓаните живеат и работат  на 50 или на 1.500 метри воздушно од депонијата. Дел од нив се производителите на овошје и на зеленчук Илија Смилев и Ристе Илиев, чии ниви се на 50 метри под црниот рид. Прашината од троската ветерот ја разнесува како на родните дрвца во праскарникот на Смилев така и на садниците со зеленчук во фолиите на Илиев.

Фото: Илија Смилев

„Најлошата последица е тоа што подземните води, што се присутни на овој терен, се загадени и тоа негативно влијае на целиот растителен свет. Кај мене на овоштарникот има последици, дрвјата почнуваат да се сушат и покрај тоа што им ги давам сите потребни елементи за нивниот развој“, рече Илија Смилев.

Фото: Ристе Илиев

„Тоа е страшно, подземните води никој не може да ги контролира кај се движат. Никој не прави анализа да види дали во водата има жива, не смее да се одгледува, ако треба да се забрани нека се забрани цел реон, нека им се плати на луѓето. Што е тоа да се плати оваа земјичка за една држава, ништо, смешна работа“, рече Ристе Илиев.

Подземните води од депонијата со троска ги содржат тешките метали олово, цинк и кадмиум кои се разградливи. Водите понираат и преку обработливите ниви се слеваат директно и во река Вардар, од која што се наводнуваат  градините во Башино Село и населбите Шорка и Речани. Велешани ги купуваат и се хранат со зеленчукот и овошјето кои се продаваат на велешкиот, на пазарите во државата а младиот кромид се извезува и во странство.

Безуспешни беа трите обиди на истражувачкиот тим на Дума.мк да обезбеди одговор од концесионерот на новинарските прашања кога велешани ќе ги видат камионите што секојдневно од депонијата ќе ја извлекуваат троската и за колку време ќе биде изнесена од градот. Во секоја телефонската комуникација „Кепс Монт Груп“ го одолжуваше одговорот за десетина дена.

Добро упатени извори велат дека со одолговлекување на ископот „Кепс Монт Груп“ купува време. Особено откако побарала од општината измена во Б интегрираната еколошка дозвола за да постави опрема со која прво ќе го одвојува железото, а потоа ќе ја сепарира и изнесува троската од Велес. Општината го одбила барањето со образложение дека депонијата не е стабилна и е на локација за која нема планска документација. Операторот се жалел пред  Второстепена државна комисија. Таа го прифатила барањето и предметот го вратила на повторно одлучување на Општина Велес. Што општината ќе одлучи треба да соопшти градоначалникот Марко Колев.

Истражувачки тим на Дума.мк

Убавка Јаневска

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด