Едно гласачко место, во недела, преместено на друга локација во Велес

Објавено на 15 октомври, 2021 во 15:23

За престојните Локални избори 2021, кои ќе се одржат во недела, на 17 октомври, има измени во избирачките места за гласање во Општина Велес . Избирачкото место во Народни театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“ е преместено на нова локација во СОУ „Гимназија Кочо Рацин“ во Велес. Преместувањето на ова избирачко место според секретарот на Општинска изборна комисија Велес, Душица Јованова, е поради изведување на градежни активности во објектот на театарската зграда и претставува потенцијална опасност по гласачите. На ова избирачко место според, Единствениот избирачки список има вкупно 684 граѓани со право на глас.  

-На овие локални избори има и две избирачки места коишто се згаснати бидејќи има помалку од 10 граѓани со право на глас. Станува збор за избирачките места во Село ‘Рлевци и во село Клуковец, додаде Јованова.

На Локалните избори 2021, во Општина Велес граѓаните ќе гласаат на вкупно 82 избирачки места од кои 62 избирачки места во градот и 20 избирачки места во населените места во општината. На изборите што ќе се одржат во недела право на глас имаат вкупно 45.892 полнолетни граѓани.

Стефани Манева

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.