Децата најголеми преносители, но најлесно се справија со коронавирусот

Објавено на 15 декември, 2021 во 12:05

Во охридскиот регион имаше голем број заболени деца со коронавирусот, но без сериозни компликации. Немаше деца на распиратор, кислородна поддршка, болничко лекување. Децата се најголеми преносители, но најлесно го поминуваат вирусот. Во моментот има мал број заболени деца со ковид, но има деца со полесни постковид психолошки проблеми, велат педијатрите 

Пишува: Соња Рилковска

Пандемијата со коронавирусот ги погоди и најмладите. Во изминатиов период охридскиот регион имаше голем број заболени деца од ковид-19, но немаше ниту еден случај со посериозни компликации, тешка клиничка слика, потреба од кислородна поддршка и тешки последици.

ДЕЦАТА ПОЛЕСНО СЕ ИЗБОРИЈА СО КОВИД-19

Децата се големи преносители, но најлесно се справија со коронавирусот, велат педијатрите од Охрид.

Генерално може да заклучам дека децата пандемијата ја минаа лесно. Со лесни симптоми на настинка, полесни горно и долно распираторни инфекции. Ништо значително и ништо поразлично од заболувањата претходите години. За разлика од повозрасните, децата поминаа со многу полесна клиничка слика без компликации, вели во изјава за „Вистиномер“ д-р Владо Колевски педијатар од Охрид.

На сметка на коронавирусот и рестрикциите значително се намалија другите инфекции. Но, со отворањето на училиштата, градинките, игротеките денес коронавирусот е во заден план.

Сите останати распираторни белодробни инфекции се намалија значително, може да кажам и до 90 отсто. Сето тоа се случи поради начинот на живот, рестрикциите, носење заштитни маски, несоцијализација, неработењето на училиштата, градинките, игротеките, а со тоа трансмисијата беше спречена. Во првиот момент кога се намалија рестриктивните мерки, се вратија тековните инфекции кои ги имаме до ден денес. Во моментот имаме многу малку деца заболени со коронавирусот, другите инфекции се доминантни, ковидот е во заден план, вели д-р Колевски.

Д-р Владо Колевски, педијатар од Охрид
Фото: Вистиномер

Протокол за лекување на децата – ковид позитивни немаше и сè уште нема. Но, матичните педијатри од Охрид велат дека избегнуваа да препишуваат антибиотици.

Протокол немавме, не добивме никакви упатства од Министерството за здравство. Главно ги лекувавме со стандардна витаминотерапија и изолација. Не дававме антибиотици. Ја следевме состојбата постојано и доколку се манифестираше наод на белите дробови во консултација со инфектолозите се даваше терапија,  вели во изјава за „Вистиномер“ д-р Никола Филев, педијатар од Охрид.

д-р Никола Филев, педијатар од Охрид Фото: Вистиномер

Од охридската болница велат дека само неколку деца од охридскиот регион биле испратени на болничко лекување во болницата Козле во Скопје.

Децата релативно лесно го поминаа коронавирусот, што е нависина факт кој радува. Повеќето се лекуваа амбулантски на педијатрија. Имавме само неколку деца кои ги испративме на лекување во Козле и тие не беа тешки случаи, но знаете стравот е голем, а така налагаа и правилата, вели д-р Горан Балевски директор на ЈЗУ„Општа болница Охрид“.

Д-р Горан Балески, директор на ЈЗУ „Општа болница Охрид“ Фото: Вистиномер

КОВИД-19 ОСТАВИ ПСИХОЛОШКИ ТРАГИ И КАЈ ДЕЦАТА

Нема никакви последици од ковид-19 врз физичкото здравје кај прележаните деца, меѓутоа, кај дел од нив има траги врз психолошката состојба.

Во поголемите пикови и бранови на пандемијата имаше голем број деца заболени од коронавирусот, ама немаше тешки случаи со здравствени компликации. Но, сега загрижува тоа што има деца кои се соочуваат со некои полесни постковид психолошки проблеми.

Имавме многу голем број заболени деца, но речиси повеќето поминаа со лесни симптоми како обична настинка. Знам многу деца кои по прележувањето на болеста преминаа во опсесивна депресивна форма. Тоа го манифестораат со постојано миење, капење, одржување на хигиена. Има и такви кои од страв не излегуваат од дома. Наспроти нив секако има и деца кои прележаа корона и немаат никакви постковид компликации, ниту психолошки, ниту физички, вели доктор Филев.

Во само неколку месеци, ковид-19 го промени животот на децата и семејствата низ целиот свет. Карантинските мерки затворањето на училиштата, градинките и ограничувањето на движењето, иако потребни, сепак ги нарушија навиките на децата и системите за поддршка. Исто така, тоа значи поголем стрес за нив. Некои деца, поради стигмата околу ковид-19, станаа поранливи на насилство и психо-социјален притисок. Затоа Уницеф издаде Стручни упатства: Заштита на децата за време на пандемија на корона вирус.

Децата на секоја возраст може да се разболат од ковид-19. Иако децата и возрасните доживуваат слични симптоми, болеста кај децата обично е помалку сериозна отколку кај возрасните, се наведува во објавата на УНИЦЕФ, насловена:Што треба родителите да знаат за болеста што ја предизвикува корона вирусот (КОВИД 19)“

Според  извештаите на Институтот за јавно здравје најмалку заразени се забележани  кај децата до 9 години. И светските, но и домашните искуства покажуваат дека децата релативно полесно го поднесуваат и пребродуваат разорниот вирус, кој однесе милиони животи.

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за брзо справување со вакциналните дезинформации, имплементиран од Фондацијата МетаморфозисТој е првично објавен во Вистиномер, а e овозможен со поддршка на Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States). Содржината на написот е одговорност на авторот и не секогаш ги одразува ставовите на Метаморфозис, БТД или нивните партнери.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด