Кај нас целосно вакцинирани само 5.500 малолетници, во светот се вакцинираат и тригодишни деца

Објавено на 14 декември, 2021 во 10:06

Вакцинацијата на малолетници на возраст од 12 до 17 години во државата започна да се применува на 19 јули оваа година. „Фајзер“ е единствената вакцина која е дозволена за имунизација на оваа возрасна група, се аплицира на доброволна основа со согласност на родителите. Министерството за здравство засега не планира да воведе вакцинација и кај деца помали од 12 години, како што тоа го направија повеќе земји во светот. Според податоците на Европскиот центар за превенција и контрола на болести, заклучно со 10 декември 2021 година, во европските земји целосно се вакцинирале вкупно 16,5 отсто од младите луѓе под 18 години. Во јуни годинава Кина ги одобри за итна употреба вакцините „Синовак“ и „Синофарм“ за деца и млади на возраст од 3 до 17 години, со што стана првата земја во светот која дозволи вакцинација против ковид-19 за мали деца

Пишува: Симона Атанасова

За да се спречи создавањето на нови соеви, ширењето на постоечките и за да се постигне колективен имунитет, здравствените власти ширум светот апелираат граѓаните масовно да се вакцинираат против коронавирусот, а тоа ги вклучува и децата.

Од Министерството за здравство за „Вистиномер“ информираат дека досега (11.12.2021 г.), прва доза вакцина примиле 6.204 малолетни лица  а ревакцинирани се 5.495 деца.

Вакцинацијата на малолетници на возраст од 12 до 17 години кај нас започна да се применува на 19 јули оваа година. Вакцината не е обврзувачка, се аплицира на доброволна основа во согласност со родителите. Вакцината „Фајзер“ е единствената вакцина која е дозволена за вакцинација за оваа возрасна група.

Единствен начин да стигнеме до колективен имунитет е и децата да се вакцинираат, изјави летото министерот за здравство, Венко Филипче.

Младите и адолесцентите се изложени на мал ризик од тешка болест, хоспитализација и смрт како директен резултат на инфекцијата, но придонесуваат во ширењето на болеста кај другите возрасни категории.

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (за период 29.11.2021 – 05.12.2021),  со коронавирус биле заболени 14.052 лица на возраст од 10 до 19 години лица. Кај децата од 0 до 9 години досега е регистрирани 4.791 случај на заболување.

Дистрибуција на заболените од ковид-19 според возрасна група
Извор: ИЈЗ

Досега во нашата држава починати се три малолетни лица заболени со ковид-19, сите три лица се невакцинирани, велат од ресорното министерство за „Вистиномер“.

На прашањето дали Министерството за здравство размислува да воведе вакцинација и кај деца помали од 12 години, односно кај возрасната група од 5 до 12 години, како што тоа го направија повеќе земји во светот, од здравство велат дека засега не е планирано такво нешто.

Националната комисија за имунизација ги следи препораките и засега нема измена на препораката за вакцинација на малолетни лица во нашата земја, велат од МЗ.

ДЕЦАТА И АДОЛЕСЦЕНТИТЕ ПОМИНУВААТ СО ПОБЛАГИ СИМПТОМИ НА КОВИД-19

Смртните случаи кај лица помали од 25 години претставуваат помалку од 0,5 отсто од пријавените глобални смртни случаи, покажуваат податоците на Светската здравствена организација. Децата и адолесцентите најчесто развиваат помалку и поблаги симптоми на инфекција со САРС-КоВ-2 во споредба со возрасните и имаат помала веројатност од возрасните да доживеат тежок ковид-19. Постојат неколку фактори на ризик за тежок ковид-19 кај децата, вклучувајќи постара возраст, дебелина и веќе постоечки здравствени состојби како дијабетес, астма, срцеви и белодробни заболувања и невролошки, невро-развојни (особено Даунов синдром) и невромускулни состојби.

Земјите треба да ги земат предвид индивидуалните и популациските придобивки од имунизацијата на децата и адолесцентите во нивниот специфичен епидемиолошки и социјален контекст кога ги развиваат нивните политики и програми за имунизација против ковид-19. Бидејќи децата и адолесцентите имаат тенденција да бидат со поблаги симптоми во споредба со возрасните, освен ако не се во група со поголем ризик од тежок ковид-19, помалку е итно да се вакцинираат од постарите луѓе, оние со хронични здравствени состојби и здравствените работници, велат од СЗО.

НАД 100 ЗЕМЈИ  ГО ВАКЦИНИРААТ МАЛОЛЕТНОТО НАСЕЛЕНИЕ ПРОТИВ КОВИД

Европската агенција за лекови (ЕМА) кон крајот на мај дозволи вакцинација на деца над 12 години со вакцината на „Бионтек“/ „Фајзер“, а од 13 декември и за оние на возраст од пет до 11 години. Пред околу еден месец во САД започна вакцинацијата на децата на возраст од 5 до 11 години.

Повеќе од 100 земји го вакцинираат своето малолетно население против ковид-19. Според извештајот на УНИЦЕФ, кој анализирал 115 милиони потврдени случаи на ковид-19 од 105 земји, лицата под 20 години сочинуваат 16 отсто од пријавените заболени случаи.

Во Франција од средината на јуни се вакцинираат деца од 12 до 17 години, а деца од 5 до 11 години само ако се во ризична група или живеат со ранливи категории на граѓани. Се вакцинираат со вакцинате на „Фајзер„, а предуслов за вакцинација на децата против корона е да има официјална согласност и од детето и од родителите. Германија, најверојатно ќе почне со администрација на вакцини на деца под 12 години од почетокот на 2022 година, откако во август одобри за тинејџери.

Во јуни годинава Кина ги одобри за итна употреба вакцините „Синовак“ и „Синофарм“ за деца и млади на возраст од 3 до 17 години, и стана прва земја во светот која дозволи вакцинација против ковид-19 за мали деца.

Од септември Камбоџа започна да ги вакцинира децата на возраст над шест години со кинеската !„Синовак“. Оваа фармацевтска компанија, исто така, започна клинички испитувања кај 14.000 деца на возраст од шест месеци до 17 години во Чиле, Кенија, Малезија, Филипини и во Јужна Африка. Обединетите Арапски Емирати и Бахреин почнаа да ги нудат „Синофарм“ и „Фајзер“ на деца на возраст од три до 17 години.

Според податоците на Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ECDC), заклучно со 10 декември 2021 година, во европските земји целосно се вакцинирале вкупно 16,5 отсто од младите луѓе под 18 години, а 21 отсто примиле една доза. Од европските земји, Португалија има најголем процент на вакцинирани малолетници 29,4 отсто, потоа следуваат Данска, Шпанија, Исланд и Малта со 26 отсто. Последна на листата се соседна Бугарија со 1,3 отсто вакцинирано малолетно население и Хрватска со 2,3 отсто вакцинирани од оваа возрасна група.

Широко распространетата вакцинација против ковид-19 е клучна алатка за сите најдобро да се заштитат сите од болеста и компликации поврзани заразувањето, смета американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ). Децата и тинејџерите кои се целосно вакцинирани можат безбедно да продолжат со многу активности што ги правеле пред пандемијата.

Од Универзитетот Џон Хопкинс сметаат дека вакцинирањето на децата освен што може да помогне да се заштитат оние кои се поподложни на тешки последици од инфекцијата, може да помогне да се спречи појавата на други варијанти.

Намалувањето на преносот на вируси со вакцинирање ја намалува и шансата на вирусот да мутира во нови варијанти кои може да бидат уште поопасни, велат оттаму.

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за брзо справување со вакциналните дезинформации, имплементиран од Фондацијата МетаморфозисТој е првично објавен во Вистиномер, а e овозможен со поддршка на Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States). Содржината на написот е одговорност на авторот и не секогаш ги одразува ставовите на Метаморфозис, БТД или нивните партнери.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด