Медицинските предупредувања за можни нови варијанти на коронавирусот, не се „тероризирање“

Објавено на 29 март, 2022 во 11:08

Фактот дека е можно да се појават нови варијанти на коронавирусот со опаднат интензитет на вакцинација и со поминато подолго време по примена последна доза, не е ширење на терор, туку медицинска стварност. Тоа што омикрон варијантата на коронавирусот не дава толку тешка клиничка слика не значи дека во иднина нема да се појават нови мутации на коронавирусот

Рецензираме пост објавен на социјалната мрежа Фејсбук во кој се тврди дека извесни лица, без прецизирање кои „не планираат да завршат со теророт и дека следуваат нови варијанти на коронавирусот”. Во склоп на постот објавен е текст од сајтот „Коловрт“ во кој се вели дека германскиот инфектолог Андреј Трампуж тврди дека ќе има нови варијанти на коронавирусот и дека тој изјавил дека новите варијанти уште побрзо ќе се шират, но не се очекува тешка клиничка слика.

Во текстот се вели дека Германија се спрема за есента, иако има 75 проценти вакцинирано население зошто се очекува тогаш да се вратат алфа и делта соевите на коронавирусот. Инфектологот кој се цитира вели дека со ниска вакцинација, вирусот има голема слобода да мутира и дека поопасни од омикрон се алфа и делта варијантите на коорнавирусот.

Тој додава дека што помал дел од граѓаните се вакцинирани и што подолго време е поминато по последната примена доза, толку е поголем ризикот за инфекција, оти имунитетот опаѓа и секоја варијанта има можност да се шири. На крајот, тој апелира за мирна есен да се вакцинираат сите со бустер доза за да нема затворања и ризик од ширење.

Ако се прашувавте како изгледа психички нестабилна личност која добила момент на внимание, сега го имате моментот, се заклучува во текстот што го рецензираме.

Меѓутоа, наспроти она што се тврди во постот, сите медицински ставови на инфектологот се издржани и не претставуваат основа да се шири теоријата на заговор дека некој планира терор. Тоа што е можно да се појават нови варијанти на коронавирусот со опаднат интензитет на вакцинација и со поминато подолго време по примена последна доза, не е ширење на терор како што лажно се тврди во постот што го рецензираме. Тоа е медицинска стварност. Тоа што омикрон варијантата на коронавирусот не дава толку тешка клиничка слика не значи дека нема да се појават нови мутации на коронавирусот.

Во постот што го рецензираме се прави обид да се претстави појавата на нови соеви на коронавирусот како организиран терор или нешто што е контролирано од некого. Не е првпат да се шпекулира со вакви невистини. И во минатото, во екот на пандемијата на коронавирусот се ширеше паника дека станува збор за наводно идно планирање и пуштање во оптек на овие варијанти, што нема допирна точка со реалноста. Вистиномер на овој линк веќе има пишувано дека варијантите на коронавирусот не можат да се планираат, наспроти она што го тврдат теориите на заговор.

Со коментар во насловот дека „не планираат да завршат со теророт” всушност се манипулира јавноста дека некои невидливи центри на моќ или неименувани лица вршат терор, само затоа што инфектолог објаснува дека во иднина е можно да се појават мутации на коронавирусот ако вакциналниот и природниот имунитет ги загубат своите сили за заштита.

Веќе повеќе пати е напоменато дека коронавирусот е непредвидлив. Претседателот на Комисијата за заразни болести и директор на Институтот за имунологија доктор Александар Петличковски има изјавено дека „не знаеме што ќе се случи со коронавирусот за еден месец, а не пак во подалечна иднина”.

Сакам да потенцирам дека оваа моментална состојба ни дава малку простор да здивнеме. Но, во овој период ќе се фокусираме на рекламирање на вакцинацијата и на објаснување зошто. Ние не ја заклучивме пандемијата, ние не знаеме што ќе се случи за еден месец, а ниту пак за два или три месеци. Во меѓувреме вакцинацијата ни останува клучна алатка за борба против пандемијата. Имавме малку интензивирање на процесот и праќање на пораки и тоа ќе го засилиме бидејќи има одговор на пораките и потсетувањето за вакцинирање. За најдобра заштита е три дози вакцина и тоа интензивно ќе го објаснуваме, рече доктор Петличковски на прес конференција по состанокот на Комисијата за заразни болести одржан на 16 март годинава. 

Показател за непредвидливоста на коронавирусот и заштитната функција на вакцинацијата е и фактот што во минатото разгорувањето на брановите на коронавирусот кои одзедоа голем број животи (во земјава има повеќе од 8 илјади жртви како последица на ковид-19) не се случуваше постепено по интензитет, туку многу нагло и без најава и предвидување.

И инфектолозите кои работат во ковид центрите во државата, особено на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, апелираат и алармираат дека вакцинацијата е неопходна. Таков е случајот со доктор Илир Демири кој јавно апелираше на вакцинација со предупредување луѓето да не се опуштаат дека омикрон варијантата е полесна, затоа што и таму се можни компликации.

Доктор Злате Мехмедовиќ од Комисијата за заразни болести исто така апелира луѓето да се вакцинираат.

Популацијата која нема создадено имунитет најдобро ќе се заштити со вакцинација, изјави тој пред два месеци.

Од 21 март во државата почна Караван за вакцинација кој ќе се одвива во 14 општини и ќе патува низ целата држава за да им ги приближи информациите за вакцините на граѓаните од избрани локални заедници.

Уште еднаш сакам да потенцирам дека одлуката за вакцинирање не треба да се одложува. Како држава обезбедуваме доволно количини вакцини кои се сигурни и безбедни и се достапни на сите граѓани во државата. Сите заинтересирани граѓани може да се вакцинираат на 14-те локации од организираниот караван, а секој работен ден и во најблискиот здравствен дом. Вакцините се побезбеден начин за развивање имунитет кон ковид-19, отколку заразување со вирусот и докажано нудат посигурна заштита од природниот имунитет. Исто така, вакцининирањето е многу важно во контекст на олабавување на заштитните превентивни мерки – колку повеќе луѓе се вакцинираат, толку ќе бидеме подобро заштитени како заедница, изјави министерот за здравство Беким Сали.  

Со вакцини против ковид-19 досега безбедно се вакцинираа милијарди луѓе ширум светот. Сите вакцини поминуваат низ ригорозни проверки и независни проценки со цел да се осигура нивната безбедност и делотворност.

Јас се вакцинирав против ковид 19 затоа што вакцините се безбедни и ефикасни. Научните факти јасно докажуваат. Како што кажа министерот, пандемијата не е завршена и мора да продолжиме да го комуницираме ова. Затоа ми е многу драго што сме партнери на овој проект. Овој караван не само што ќе помогне да ги донесеме вакцините во заедниците, поблиску до луѓето на кои им се потребни, на најраниливите и оние кои се во поголем ризик, туку ќе ги направи попристапни и информациите кои им се потребни, рече амбасадорката на САД Кејт Брнз.  

Од Министерството за здравство велат дека омикрон варијантата навидум предизвикува полесни симптоми во споредба со варијантата делта, особено кај оние кои се вакцинирани, но не треба да се потценува. Луѓето заразени со омикрон можат да завршат во болница, а има и смртни случаи. Се очекува дека луѓето кои биле заразени исто така може да развијат т.н. „долг ковид“. Од Министерството тврдат дека „бустер“ дозите можат да обезбедат континуирана заштита од тешка форма на болеста ковид-19 и од смрт, како и да помогнат луѓето да развијат максимална заштита од сите варијанти на вирусот познати во моментот.

Најголемиот број лица кои се хоспитализирани или умираат поради ковид-19 се невакцинирани или нецелосно вакцинирани и за овие лица ковид-19 останува болест опасна по живот. Со овој караван сакаме да допреме до луѓето, да ги обезбедиме информациите кои им се потребни, да ги слушнат од луѓе на кои им веруваат и да се погрижиме вакцините против ковид-19 да бидат лесно достапни. Зошто да го ризикувате својот живот, кога се потребни само неколку минути за да го спасите? Вакцинирајте се кога караванот ќе дојде во вашата заедница, рече д-р Ане Јохансен, специјален претставник на СЗО Европа за Северна Македонија и шефица на Канцеларијата на СЗО во Скопје.   

Пандемијата е далеку од завршена. Ова значи продолжување на мерките за јавно здравје и лична заштита за кои знаеме дека функционираат, вклучително и вакцинација против ковид-19. Вакцините се направени да спречат тешка болест и смрт и тие, според научните искуства, се исклучително ефикасни во тоа. Медицинските власти во државата и во светот се едногласни дека имунитетот на вакцинираните опаѓа по одредено време и препораката е да се прими трета доза вакцина по поминати шест месеци од втората доза.

Оттаму, оценуваме дека не е вистина дека предупредувањето дека вирусот во иднина може да мутира претставува „ширење терор”. Тоа што некој ќе ја информира јавноста за можноста да се развијат нови варијанти на коронавирусот не значи и дека „тој создава терор”.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด