Омикрон не е лага, туку потврдена варијанта на коронавирусот во 63 земји во светот

Објавено на 15 декември, 2021 во 12:12

Наспроти невистините што ги шири оваа објава на Фејсбук, во Африка не само што има утврдено присуство на коронавирусот, туку од ковид-19, според податоците од СЗО,  досега заболеле 6. 564.819 милиони луѓе, а починале 153.808 лица. Официјалните податоци покажуваат дека процентот на вакцинирани во Африка е многу низок и изнесува 7,3 отсто и таму досега целосно се вакцинирани околу 101 милион луѓе. Новата варијанта на коронавирусот – омикрон, беше пријавена до СЗО на 24 ноември, а за првпат беше откриена кај примероците собрани на 11 ноември во Боцвана. Европскиот центар за превенција и контрола на болести објави дека до 11 декември, во Европа се пријавени вкупно 766 потврдени случаи на  омикрон

Пост на Фејсбук тврди:

Новата мутација омикрон е ЛАГА!!

играта продолжува!!

Медиумите и платеничките портали низ светот се тие кои ја шират лажната вест и сеат паника и страв!

Во Африка има 5% вакцинирани а тамошните власти лажат дека се 30%!

Во Африка нема Ковид-19 а НЕ па нова мутација!!

Омиркон е ЛАГА!! ШИРЕТЕ ЈА ИНФОРМАЦИЈАТА!!

Постот со секоја нова реченица реди дезинформација по дезинформација, во обид да докаже дека најновата варијанта на коронавирусот, која беше откриена во Јужна Африка, не постои бидејќи на африканскиот континент нема ковид.

Во Африка нема Ковид-19 а НЕ па нова мутација!!, пишува во постот кој има 55 допаѓања и е споделен 14 пати.

Во Африка не само што има утврдено присуство на коронавирусот, туку од ковид-19, според податоците од Светската здравствена организација (СЗО), каде се сумираат бројките од цел свет, досега починале 153.808 луѓе (состојба 13.12.2021). Во 54-те земји од африканскиот континент, каде живее 16 отсто од светското население, од почетокот на пандемијата па заклучно со 13 декември 2021 година, заболеле 6. 564.819 милиони луѓе.

Само за 24 часа (07.12.2021) потврдени се нови 29.210 нови потврдени случаи од 29 земји и 143 нови смртни случаи од 16 земји. Јужна Африка, земјата каде за првпат беше откриен новиот сој омикрон, за кој е докажано дека брзо се шири, е на прво место на листата по број на зболени за 24 часа (нови 13.147 случаи).

Постот, исто така, тврди:

Во Африка има 5% вакцинирани а тамошните власти лажат дека се 30%!

 Процентот на вакцинирани во Африка е многу низок и изнесува 7,3 отсто и досега околу 101 милион луѓе во Африка се целосно вакцинирани, заклучно со 2 декмеври 2021 година. Ова се официјални податоци, кои ги пријавуваат државите до Светската здравствена организација. За споредба, 68 отсто од луѓето во Велика Британија се целосно вакцинирани; 58 отсто во САД и 67 отсто во Европската Унија.

Како заклучок, Фејсбук постот завршува:

Омиркон е ЛАГА!! ШИРЕТЕ ЈА ИНФОРМАЦИЈАТА!!

Како што веќе пишуваше „Вистиномер“, новата варијанта на САРС Ков-2, B.1.1.529 – омикрон, беше пријавена до Светската здравствена организација (СЗО) на 24 ноември 2021 година. Оваа нова варијанта првпат беше откриена кај примероците собрани на 11 ноември 2021 година во Боцвана и на 14 ноември 2021 година во Јужна Африка, објави американскиот Центар за контрола и превенција на болести.

Европскиот центар за превенција и контрола на болести објави дека до 11 декември 2021 година, во Европа се пријавени вкупно 766 потврдени случаи на новата варијанта на корона вирусот SARS-CoV-2 Omicron VOC.

Потврдени случаи на омикрон има во: Австрија (17), Белгија (30), Хрватска (3), Кипар (3), Чешка (5), Данска (195), Естонија (15), Финска (20), Франција (59), Германија (82), Грција (3), Исланд (20), Ирска (6), Италија (13), Латвија (5), Лихтенштајн (1), Холандија (62), Норвешка (109), Португалија (49), Романија (7) , Словачка (3) Шпанија (36) и Шведска (23), според информациите од официјални извори. Во неколку земји се пријавени и голем број веројатни случаи.

Кај нас сè уште нема утврдно присуство на омикрон, поради тоа што издвојувањето на варијациите се врши повремено. Ова го потврди епидемиологот Драган Кочински од Институтот за јавно здравје, кој најави дека деновиве ќе се врши секвенционирање на новата варијанта.

Омикрон не е тестирана варијанта во ИЈЗ. При секвенционирањето на 48 материјали во изминатиот месец, кај сите беше присутен сојот делта. Овој месец ќе се секвенционира омикрон варијантата, објасни епидемиологот Кочински во онлајн разговорот со новинарите.

Новиот омикрон сој, чие присуство е потврдено во 63 земји од светот, ги загрижи претставниците на СЗО. Михаела Хегерман Линдеркрон, техничка секретарка во канцларијата на СЗО за Европа, рече дека Европскиот континент станува територијата каде се шири новата варијанта за која малку се знае. За седум дена починале 29.000 европејци, а заразата се шири и поради честото мешање на луѓето, делта сојот, но и невакцинираните кои се подложни на вирусот.

Со доаѓањето на зимскиот период, луѓето сè повеќе се во затворен простор. Населението се опушти и не се придржуваат до мерките. Уште не знаеме за тежината на болеста и за тоа колку вакцините се ефективни против оваа варијанта, но наредните недели ќе имаме повеќе информации – рече Хегерман Линдеркрон.

Придржувањето кон мерките и вакцинацијата остануваат најсигурна одбрана од коронавирусот, вклучувајќи ги и последните варијации, како делта и омикрон, кои се покажаа како високо преносливи.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด