Ширењето на „омикрон“ во Јужна Африка и Британија – лекција за можните сценарија во другите земји

Објавено на 30 декември, 2021 во 11:09

Како „омикрон“ се прошири во Јужна Африка, земјата која прва го пријави новиот сој на коронавирусот во Светската здравствена организација, откако лекарка детектираше цел кластер од млади пациенти со необични симптоми на жесток замор?

Пишува: Мирослава Бурнс

Растот на бројот на случаи во Јужна Африка беше рапиден, ама симптоматологијата блага. Болниците не се преполнија, но Јужна Африка има младо население и веќе стекнат имунитет од претходната инфекција со ковид или од вакцинација – макар што таму вакциналниот опфат е низок, 26 проценти од сите граѓани примиле две дози од вакцината.

На 15 декември, дневниот број на новозаразени во Јужна Африка изнесуваше 26.976, далеку повисок број од највисокиот број на делта регистрирани во еден ден. Тоа им даде сигнал на научниците дека омикрон побрзо се шири од делта, но и дека реинфицира веќе прележани.

Веднаш можевме да видиме дека вирусот се шири рапидно, кај популација што знаеме дека има високи нивоа на имунитет или од претходна инфекција, или од вакцина или од двете. Тоа самото по себе ви кажува по нешто за карактеристиките на новата варијанта, вели Ричард Леселс, експерт за инфективни болести од Универзитетот КваЗулу Натал.

И репродуктивниот број кој одредува колку други лица едно инфицирано лице ќе зарази, е досега највисок од почетокот на пандемијата во Јужна Африка. Едно лице ќе зарази повеќе од двајца. Податоците од Британија, пак, говорат дека во домаќинството овој број е уште повисок, поради поголемиот дел од времето што луѓето го поминуваат заедно во затворени простории. Кога вирусот се шири побрзо, не е секогаш затоа што тој е попренослив. Може да биде и зашто вирусот го заобиколува имунитетот  и реинфицира луѓе што веќе биле заразени.

Не требаше долго време по откривањето на омикрон во Јужна Африка,  таму да се зголеми бројот на заболени. Веќе во првата недела од декември бројот на новодијагностицирани случаи со ковид-19 порасна за 255 проценти споредено со претходната недела. Истовремено здравствените власти смируваа дека симптомите се поблаги, дека иако бројот на заразени е висок, сепак нема зголемен број хоспитализации и на пациентите не им треба кислородна поддршка. Дури и на тие на коишто им требал болнички кревет, во него останувале пократко време, споредено со бранот на делта варијантата од коронавирусот.

Во меѓувреме, на другиот крај од светот, во Европа, Марко Кавалери од Европската Агенција за лекови ја оцени ситуацијата во Европа како екстремно загрижувачка затоа што омикрон е позаразен од делта, но и тој посочи дека симптомите се полесни. Тој ја соопшти и важната вест, со која денеска се согласува и Центарот за контрола и превенција на болести на САД, а тоа е дека омикрон предизвикува пробивање на имунитетот и реинфекции и кај заразените и кај вакцинираните, затоа што вакцините се помалку ефективни да го неутрализираат овој сој.

Омикрон побрзо се шири во Велика Британија отколку во Јужна Африка

Британските експерти веднаш забележаа дека во Велика Британија ширењето на омикрон е побрзо отколку во Јужна Африка

Ковид случаите предизвикани од омикрон се удвојуваат секои 2.2 дена во Велика Британија, споредено со секои 3 дена во Јужна Африка, напиша професорот по биостатистика и епидемиологија на истражувачкиот центар „Фред Хачинсон“, доктор Тревор Бедфорд.

Една од можните причини за тоа во Велика Британија вирусот да се шири побрзо, според него, е тоа што климата во Јужна Африка е потопла и поповолна. Професорот Џон Едмундс од Лондон, од Универзитетот за хигиена и тропска медицина, вели дека брзината со која омикрон се шири во Британија е алармантна. Неговите проценки дадени на 10 декември беа дека за две недели оттогаш, бројот на заразени со омикрон во Британија ќе биде 64 илјади, без да се сметаат во оваа бројка заразените со делта варијантата. Тој потсети дека системите не можат да ги регистрираат сите случаи, така што ќе има многу повеќе отколку регистрираните.

Но, на 27 декември британската влада го објави дневниот извештај кој далеку ги надминува овие предвидувања. Се покажа дека омикрон се раширил во Велика Британија многу повеќе, на 27 декември имало потврдени 160 илјади инфицирани со омикрон во оваа земја. Зошто се шири така брзо? Се смета дека една од причините е што спајк протеинот, кој е дел од вирусот што се закачува за клетките, во омикрон има 32 мутации. Вакцините и користа од нив уште постојат, но со намален интензитет. Има индиции дека омикрон го пробива создадениот вакцинален имунитет и од прележуваање и од вакцинирање. Меѓутоа, кај вакцинираните, особено оние со бустер доза, болеста е со полесни симптоми.

Студијата што ја објави британската влада во четвртокот, уверува дека луѓето не е многу веројатно да завршат во болница кога ќе се инфицираат со омикрон, што не беше случај со делта варијантата. Според Агенцијата за здравствена сигурност на Британија, инфицираните со омикрон имаат за 45 проценти помали шанси да завршат на интензивна нега, и за 50 до 70 проценти помали можности да им притреба хоспитализација.

Дали делта сојот го „затапи ножот“ на омикрон?

Најновите извештаи од Јужна Африка покажуваат дека од почетокот на ноември, кога омикрон беше првпат детектиран, бројот на случаи значително порасна во оваа земја. Сепак, најголемиот број пациенти имаа благи симптоми, што е различно од претходните бранови на коронавирусот вклучително и бранот на делта варијантата.

Иако и вакцинираните и невакцинираните може да се заразат со омикрон, повеќето хоспитализирани пациенти во Јужна Африка биле невакцинирани. Официјалните извештаи од Јужна Африка од 1 декември до 21 декември покажуваат драматичен раст на новите случаи на 1 милион жители – од 63 на 303, што е раст за 380 проценти. Во исто време, Јужна Африка нема доволно услови за секвенционирање како што има Велика Британија која детално следи колку од новите случаи отпаѓаат на оваа варијанта.

Јужна Африка неодамна помина низ бран на ковид-19 предизвикан од делта сојот на коронавирусот. Тој бран, веројатно потпомогнал да се создаде имунитет од прележување. Можно е овој имунитет создаден од прележувањето на делта, да го затапи ножот на омикрон во поглед на смртоносноста вирусот!

Во Јужна Африка целосно вакцинирани се 26 проценти од граѓаните. Во Велика Британија 76 проценти од популацијата примила барем една доза, а расте бројот на администрирани бустер дози.

Рапидниот раст на ковид случаи во Јужна Африка може да се види и во други земји. СЗО поради ова соопшти дека „се шири со стапка која претходно не е забележана со ниедна друга варијанта“. Она што особено го разликува бранот на омикрон од претходните, е тоа што дел од населението има природно стекнат имунитет од прележување или од вакцинација. Овие два фактора не значат дека нема да се случи зараза, но уште се гаранција дека нема да се случи сериозна болест.

Доктор Вики Баили, научничка во болница во Јоханесбург, вели дека веројатната причина за помал број хоспитализации е тоа што луѓето имаат поголем имунитет кој е стекнат претходно. Освен тоа, демографски, Јужна Африка има младо население, со средна возраст од 27.6, споредено со Британија каде медијаната е 40.4. Оттаму, можно е омикрон да не се манифестира исто во држави со постаро население.

Каква улога играат вакцините против омикрон?

Иако во Јужна Африка само 26 проценти од населението е целосно вакцинирао, сепак, имунитет од прележаност имаат огромен број граѓани.

Доктор Муџ Цевик, од универзитетот „Св. Ендру“, верува дека ризикот да инфицирате некој друг е особено намален со вакцинацијата бидејќи се скратува времето на траење на болеста и инфекцијата ќе се исчисти побрзо. Но, јасно е дека омикрон се шири брзо и кај високовакцинирани популации. Дури и после оваа значајна мутација на коронавирусот, сепак се забележува дека вакцините уште си ја вршат работата превенирајќи тежок исход од болеста.

Доктор Рошел Валенски од Центарот за контрола и превенција на болести на САД на 22 декември изјави дека 73 проценти од сите случаи на ковид-19 во САД се од омикрон.

Го очекувавме ова бидејќи видовме дека за рапидно време се удвојуваат случаите во другите држави од овој вирус и тоа го гледаме во САД, рече таа потенцирајќи дека сепак состојбата не е како во другите бранови зашто сега има вакцини, а носењето маска на затворено покажано делува и го спречува ширењето на овој вирус, рече таа.

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за брзо справување со вакциналните дезинформации, имплементиран од Фондацијата МетаморфозисТој е првично објавен во Вистиномер, а e овозможен со поддршка на Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States). Содржината на написот е одговорност на авторот и не секогаш ги одразува ставовите на Метаморфозис, БТД или нивните партнери.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด