Исчистен брегот на реката Вардар

Објавено на 5 јуни, 2021 во 10:40
Акција за чистење на отпад

Пет метри кубни отпад денеска беа собрани во акцијата за чистење која беше организирана од страна на Општина Велес. Во акцијата учествуваа стотина граѓани и го исчистија отпадот од крајбрежјето на реката Вардар, од левата страна на градот, на потег од Стар Мост до поранешниот хотел „Вила Зора“.

Градоначалникот Аце Коцевски
Акција за чистење на отпад

Во оваа акција учество земаа преставници на еколошки здруженија, вработени во ЈКП „Дервен“, членови на ЗГ „Акцијаш“, членови на еколошко друшство „Вила Зора“, како и членови на советот на Општина Велес. Учествуваше и градоначалникот Аце Коцевски и вработени во општинската администрација.

Акција за чистење на отпад
Акција за чистење на отпад

Акцијата беше организирана по повод 5 јуни, Светскиот ден на животната средина.

Стефани Манева

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.