Во Кавадарци недостигаат повеќе стручни профили за работа (видео)

Објавено на 6 февруари, 2023 во 15:38

Општина Кавадарци почнувајќи од следната учебна година ќе го реализира процесот на уписната политика во средно образование согласно потребите на пазарот на трудот и ќе ги продолжи активностите  на кампањата „Учи паметно работи стручно“.

Денеска во општинската сала се одржа работна средба со компании, директори на средни училишта и претставници од Агенцијата за вработување на која се разговараше околу реалната потреба од стручен кадар кој ќе го продуцираат кавадаречките средни училишта.  Беше нагласено дека голем е недостигот на работна сила од повеќе профили. Недостигаат бравари, металуршки техничари, електричари, медицински лица…, но и наставен кадар по повеќе предмети.

Во моментов во Центарот за вработување Кавадарци има евидентирано 1600 активни баратели на работа.

Ангел Данов

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.