Пет лица на специјален завод Демир Капија од денеска жители на Велес (Фото)

Објавено на 9 февруари, 2022 во 14:26

Прстенот што им го подари Министерката Тренчевска и часовникот од градоначалникот Колев на две штитенички предизвикаа бура од емоции што тие не успеаа да ги скријат и покажаа дека лицата со посебни потреби не се поразлични од нас. Се се случуваше во собатата што од специјалниот завод Демир Капија ја заменија со куќа во Велес. Таа ќе им биде дом во иднина. Петмина поранешни корисници на заводот, од денеска па натаму, ќе живеат во новоотворениот групен дом, во кој ќе имаат подобри и достоинствени услови за живот. Во домот има две спални соби, купатило и дневен простор со кујна и наликува на топол семеен дом. Тука, овие луѓе ќе живеат и за нив ќе се грижат пет асистенти кои ќе им бидат достапни 24 часа. Со нив постојано ќе работи физиотерапевт, а за нивната интеграција во општеството ќе се погрижи социјален работник. Идејата за ваков групен дом кој ќе овозможи ресоцијализација на лицата со попреченост е на Здружението за лица со церебрална парализа кое поседува лиценца и дозвола за социјална сервисна услуга – живеење со поддршка.

На денешното отварање на групниот дом присуствуваше министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска која соопшти дека со процесот  на деинституоанализација се овозможува инклузија на лицата со попреченост и воедно им се дава шанса да бидат активни чинители во општеството.

-Треба да ги заборавиме и да ги отсраниме сите предрасуди и стереотипи што постојат во заедницата а се насочени кон лицата со попреченост. Малиот групен дом на новите станари им дава можност да се чуствуваат рамноправни жители на заедницата бидејќи домот во кој живеат, не е различен и не е поинаков од домовите коишто се наоѓаат во ова соседство. Тие веќе имаат своја соба, свое шкавче, си имаат свое интимно катче. Поради задоволството, условите и грижата коишто ги видов овде разгледувајќи го домот за овие лица ние ќе продолжиме со истата посветеност како Министерство, како Влада затоа што сме убедени дека никој не смее да живее на маргините на општеството, додаде министерката.

Градоначалникот на Општина Велес, Марко Колев изјави дека му претставува особена чест што за прв пат во градот се отвора единица за живеење со поддршка.

-Се вели дека едно општество е силно само онолку колку што е силна најслабата нејзина алка. Токму затоа нашата задача и одговорност е да се грижиме за најранливите и да им овозможиме шанса за пристоен живот. Со осовремувањето и зајакнувањето на социјалните услуги на лицата со попреченост придобивка ќе имаат не само тие лица туку и локалната заедница. Со тоа ќе им овозможиме самостојно извршување на активностите во секојдневниот живот, социјалната инклузија на која треба да работиме и рамноправното дејствување. Неопходно е подигнување на јавна свест кое треба да го подигнеме на повисоко ниво и прифаќање на овие лица во секојдневниот живот и делување како рамноправни чинители кои понатаму ќе можат да го дадат својот придонес во локалната заедница. Општина Велес е прва во  овој процес и јас како градоначалник останувам силно посветен на добросостојба и подобрувањето на квалитетот на живот на лицата со попреченост, бидејќи Велес е за сите граѓани, додаде градоначалникот Колев.

Претседателката на здружението на лица со церебрална парализа, Далиборка Златева истакна дека е горда на овој проект и дека заеднички со Европска Унија и невладината организација „ЦеПроСард“ од Скопје успеаја да го отворат првиот мал групен дом во Велес во којшто сакаат да гледаат среќни и насмеани лица.

-Огромна е мојата радост и горда сум на се ова што ние успеавме да го направиме во изминатиот период, што станавме прва невладина организација којашто се лиценцираше и ја доби дозволата да бидеме овластен сервис спровајдер за социјалната сервисна услуга живеење со поддршка. Оваа поддршка е 24 часовна и ја нудиме на лицата коишто ги извлекуваме од специјалниот завод Демиркапија. Во моментов ја отвараме првата куќа кадешто се сместени пет корисници, меѓутоа во периодот којшто следи ќе ги отвориме и следните четири куќи со што ќе го заокружиме процесот и нормално како невладина организација ќе продолжиме да менаџираме со тие пет заедници. За да понудиме добра, квалитетна грижа се потрудивме да обезбедиме стручен кадар, асистенти којшто ќе работат со лицата со попреченост и го надоградуваме овој кадар сè со цел да можеме да им овозможиме подобра грижа, нега, да направиме нивна социјализација и интеграција во општественото живеење . На крај би сакала да се заблагодарам на невладината организација „ЦеПроСард“ од Скопје и Европската Унија којшто финансики ја поддржаа сета оваа активност и денеска сето ова да биде реалност. Би сакала корисниците да бидат задоволни, среќни, да гледаме само насмеани лица да ги опсипуваме со љубов, со грижа а секако на луѓето којшто се вработија во оваа сервисна услуга да им посакам да имаат пријатни работни денови, да се дообразуваат и да можеме да понудиме навистина добра социјална услуга, додаде Златева.

На денешниот настан присуствуваше и Стефан Худолин раководител на секторот за соработка при Делегација на Европска Унија кој истакна дека овие мали и групни домови ги претставуваат моделите и најдобрите практики за одговор на потребите на лицата со попреченост.

-Овие домови се јасен пример кој покажува дека потребите на лицата со попреченост не се посебни и не бараат посебен третман во институции, единствена и најважна потреба е тие да бидат подеднакво третирани. Нашите општества мора да се научат да се борат против дискриминацијата и да ја гледаат различноста како позитивен елемент, кој треба да се почитува, препознае и искористи. Почитувањето на различноста, промоција на целосната интеграција и учеството на лицата со попреченост во сите  аспекти во општеството се клучни елементи на Европската Унија, додаде Худолин.

Според Теа Тевева, проект асистент од невладина организација „ЦеПроСард“ овој дом за сите претставува не само чекор напред во деинституонализација туку и подобрување на животните стандарди на лицата со попреченост, лобирање и нивно активно вклучување како еднакви граѓани во заедницата во која живеат и подобрување на грижа и нега во групните домови којшто ќе бидат отворени.

Во проектот „Заедно за воведување повеќе можности и поддршка“, финансиран од ЕУ,  предвидено е отворање на вкупно 10 мали групни домови во коишто лицата со интелектуална попреченост ќе имаат целосна грижа, нега како и еднакви права.

Стефани Манева

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด