Починат маж од ковид-19 во Општа болница Велес

Објавено на 29 март, 2021 во 15:30

127703022 587357578723038 7502241874757446031 n

29.03.2021

Починатиот велешанец е нa 44 годишна возраст, позитивен и лекуван на инфективно одделение два дена.
Денеска вкупно хоспитализирани се 76 пациенти од кои 58 се потврдено позитивни, 10 сомнителни и осум пациент со негативен брис но задржан на болничко лекување.

На кислородна поддршка се 32 пациенти.

На Инфективно одделение се лекуваат 52 пациенти, во Модуларната болница и на Интерно одделение по 12 пациенти.

Денеска од болничко лекување испишани се четири пациенти, како оздравени со по 1 негативен тест.

Убавка Јаневска

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.