Се намалува бројот на хоспитализирани ковид пациенти во велешка болница

Објавено на 20 април, 2021 во 14:31

infektivno fin

20.04.2021

Вкупно 12 пациенти, денеска, се испишани како оздравени со по еден негативен тест за ковид-19 од Општа болница Велес.

Во моментов, во велешката болница се лекуваат 85 ковид пациенти, од кои 71 се потврдени позитивни, четворица сомнителни и 10 пациенти со негативен тест но задржани на болничко лекување.

На кислородна поддршка се 46 пациенти.

Од болничките пациенти на Инфективно одделение се лекуваат 35, на Интерно одделеие девет, во Физикална 11 пациенти и во Модуларна болница 30 пациенти.

Стефани Манева

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.