Коцевски: ЈКП Дервен од општинскиот Буџет “испумпал“ 300.000 евра што ќе барам да се отпишат како долг на Општина Велес

Објавено на 17 јануари, 2018 во 18:45

На легален начин се крадела општина Велес во претходниот период кога со Општината раководеше ВМРО ДПМНЕ. Вака ја започна денешната прес конференција Градоначалникот на Велес, Аце Коцевски и соопшти податоци како кражбите биле покривани со легални документи преку постапките за јавни набавки, со одлуки на тогашните состави на Советот на Општината, на Управниот Одбор на ЈКП „Дервен“ и распишани тендери. Испупувани биле сретства од Буџетот на општината за ученичкиот превоз на начин кој што би практикуван кога било дозволено автопревозниците меѓусебно да се договараат и да не си конкурираат едни на други. Така тие нуделе многу повисоки цени од реалните на пазарот.

– За жал нашето законодавство не предвидело одбрана за овој вид на незаконско дејствување. Како пример ќе го кажам превезувањето на учениците од Сливник до Бузалково и назад, пат што во двата правци изнесува 9 километри, а цената по ученик изнесува 220 денари. За споредба цената за превесување на патници од Велес до Скопје, во двата правци изнесува од 220 до 260 денари, рече градоначалникот Коцевски.

Тој соопшти дека истото се случувало и со некои од градежните компании кои ги делеле сверите на интерес кои ги граделе водоводите, канализации, асвалтирање на улици каде се забележани повисоки цени од реалните на пазарот.

– Особено се индикативни следните две работи. Заради лошото водење на тендерските постапки од страна на вработените во општината има несоодветност од Советот за јавни набавки кога Општина Велес склучува договори кои од формално правен аспект се законски со добавувачи чии цени се многу повисоки од реално пазарните цени. Логиката е спротивна кога склучувате договори за големи количини и на тендер, цените би требало да паѓаат а не да раснат. Во конкретниов случај состојбата е сосема поинаква. Цените по кои се набавувани хартија и друг вид на канцелариски материјали без да се води грижа кој артикл по која цена се набавува а добавувачите најверојатно со луѓе од општината знаеле кои артикли најчесто се набавуваат па затоа ставале високи цени, а на оние кои не се набавувале или набавките биле во мали количини ставале многу ниски цени за на крај да испадне дека се најповолни, рече Коцевски.

Тој додаде дека откако ја смениле тактиката и распишале тендери праксата покажала дека на склучениот прв договор се добиле следниве цени за плаќање. Наместо како досега топ фотокопирна хартија која била плаќана по 208, 63 денари сега таа изнесува 138,13 денари, најлонски папки од 248,49 денари а сега изнесуваат 84,2 денари, плика од 2,85 денари сега 0,84 денари, плика средни од 5,69 денари на 1,68 денари итн.

-Третата уште повознемирувачка работа што сакам да ја соопштам е фактот што ЈКП Дервен, чиј основач е Општината на легален начин со одлука донесена од Советот на Општина Велес уште во 2011 година има утврдено цена на услуги што и ги дава на општината далеку повисоки од реалните пазарни цени понекогаш и по 300 % или по три до четири пати повисоки. Мислам дека тоа било одлука на ВМРО ДПМНЕ во тоа време да испумпува пари од Буџетот на Општина Велес со цел да создаде претпоставки за да се вработат што поголем број на заслужни партиски кадри и на тој начин бројот на вработените во ЈКП Дервен наеднаш е зголемен за над 100 работници. Меѓутоа се било во ред додека Градоначалник бил Горан Петров затоа што ги плаќал обврските кон Дервен. Одкога дошол наредниот Градоначалник престанало плаќањето на обврските и акумулиран е долг во висина од 89.366.878,00 денари или 1,5 милиони евра, рече Коцевски

Тој како илустрација ги спомна стопираниот проектот за конструкцијата за железниот надвозник кај Башино Село за кои на тендер фирмите изведувачи на тендер ја добиле работата за 80 денари по килограм челик споредувајќи го со цените што ЈКП „Дервен“ ги испорачувал за изработка на ракохвати и клупи, со помали заварувања а изнесува 220 денари. Разликата за иста работа изнесува 140 денари, пари што општината прифатила но, не му ги плаќала на комуналното претпријатие. Или за метар кубен бетон кој на пазарот чини 5.500,00 денари Дервен на општината фактурирал 7.800,00 денари. Така иако работниците на Јавното комунално претпријатие земале минимална плата од 10 или сега по сила на закон 12 илјади денари сепак во фактурите кон општината еден нивни работен час било барано да се плати по 400 денари наспроти реалната цена што не би требало да изнесува повеќе од 150 денари. Работниот час за градежните инжинери бил фактуриран по 800 денари наспроти реалната од 250 денари или за геометрите 600 денари наместо 200 денари од час, за ровокопачот – утоварач наместо реалната цена од 1.800 денари било фактурирано 4 илјади од час и трактор наместо за 400 денари бил пресметуван 700 денари без работници и 1000 денари со работници од час.

– Тоа значи дека на вештачки начин се создадени и фактурирани многу обврски по нереални пазарни цени. Има фактури од Дервен кои и не ги извршил. Хотелот „Вила зора“ и киното не работат, значи се заклучени а се објекти во сопственост на Општина Велес но Дервен наплатувал сметки за изнесување на смет како во нив да се извршува некаква дејност. Според пресметките Општината е оштетена за 823. 315,00 денари за сите години наназад, додаде Коцевски.

Градоначалникот најави дека од овие причини ќе побара од Управниот Одбор на „Дервен“ и од Советот на Општина Велес вкупниот долг на Општината кон Дервен да се намали за 20% затоа што станува збор за фиктивни нереални обврски./У.Ј

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด