(Видео и фото) Стариот мост кај Башино село не е безбеден за товарните возила, опасноста е преголема а невидлива за политичката кампања

Објавено на 7 мај, 2024 во 16:01

„Со око e видливо дека бетонската конструкција на мостот се рони. Железната арматура наместа е `ргосана. Тоа е индикативно и предизвикува сериозни оштетувања на мостот. Проблем постои. Исто така, не постои документ дека мостот е стабилен. Јавното претпријатие за изградба на магистрални и регионални патишта е надлежно  за овој мост и одредува како треба да се одржува,“ гласи ставот на Центар за управување со кризи.  

Автор: Убавка Јаневска

Педесет и две години стариот мост кај велешко Башино Село е единственото сообраќајно решение за товарнитe возила, кои што по него возат и го преминуваат Вардар за да стигнат до градската индустриска зона во Велес. Половина век подоцна коловозот на мостот наликува на шаховска табла. Тесниот пешачки дел од јужната страна е обраснат со трева и цветови.

Ако на него до пред десеттина година стоеја десетици рибари, сега нема ниту еден да лови риба во реката. Тоа што е различно од времето на проекцијата и изведбата на мостот, платена со пари на тогашната ЈНА во време на социјалистичкото општествено уредување, е што сега има за десетпати поголема фрекфенција на сообраќај по мостот. Особено на тешки товарни возила.

Пред неполни шест години се мереше фрекфенцијата на сообраќајот на мостот и резултатите покажаа дека за 60 минути преку него поминуваат 39 шлепери камиони, 43 товарни возила, како и 250 коли. Тогаш испитувањата на стабилноста на мостот од страна на експертите на Завод за испитување на материјали и Градежен факултет од Скопје покажаа резултати дека Башиноселски мост не е безбеден и итно е потребна санација на неговата конструкција, поточно на столбовите кои се напукнати, решение за одводнувањето, за да не попушти статиката особено за камиони со носивост од 40 тони додека брзината на сообраќај да не е поголема од 20 км/час.

Минатата година Центарот за управување со кризи направи проверка на 30 мостови во државата. Тоа се мостовите коишто веќе се покажале како можни критични точки за безбедноста на граѓаните, особено при елементарни непогоди и поплави. Проверката покажа дека на листата на небезбедни и со сериозни оштетувања е и мостот кај велешко Башино Село.

„Со око e видливо дека бетонската конструкција на мостот се рони. Железната арматура наместа е `ргосана. Тоа е индикативно и предизвикува сериозни оштетувања на мостот. Проблем постои. Исто така, не постои документ дека мостот е стабилен. Јавното претпријатие за изградба на магистрални и регионални патишта е надлежно  за овој мост и одредува како треба да се одржува,“ гласи ставот на Центар за управување со кризи.

НЕ ПОСТОИ ДОКУМЕНТ ДЕКА МОСТОТ КАЈ БАШИНО СЕЛО Е БЕЗБЕДЕН

Сепак, санацијата на мостот долг 101 метри, беше отфрлена како опција уште пред неполни шест години. Тогаш за неа експертите констатираа дека не може да биде трајно решение, туку само да овозможи продолжување на векот на овој мост за уште 10 години. Препораките всушност беа дека е потребна изградба на нова мостовска конструкција.

Поранешниот градоначалник на Општина Велес, Аце Коцевски, тврди дека уште тогаш алармантните сознанија на професорите од Градежeн факултет кои по измерената статичка стабилност и особено по констатацијата дека мостот е премногу оптеретен со возила резултираа со категоризација од локален во дел од регионален пат.

„Општината нема буџет што би можел да овозможи изградба на нов мост, па затоа државата ја превзема обврската за реализација на проектот. На Велес му треба мост кај Башино Село, стабилен и безбеден, затоа што сообраќајниот капацитет на улиците во градот целосно би ги блокирале камионите и шлеперите, кои се неопходни за работа на индустриските капацитети. И не само овој, туку на Велес му треба уште еден мост за потребите на фирмите во индустрискиот дел на градот“, тврди Коцевски.

Министерот за транспорт и врски Благоја Бочварски при последната посета во Велес одговарајќи на новинарско прашање на Јасно.мк соопшти дека проектната задача и програма за мостот биле подготвени, но работата ја закочиле двата неуспешни обиди за избор на фирма за подготовка на тендерската постапка за изградбата на новиот мост.

Министерот во кусиот одговор не беше  прецизен околу локацијата на изградба, поточно дали се планира новиот мост да се гради на самата локација или евентуално со изместување на трасата до него, што пред неполни шест години се заговараше.

Тоа решение како предлог беше посочено за да се избегне острата кривина, во која возилата навлегуваат штом го поминат мостот за да влезат во велешката населба Шорка. За променетата траса, сепак проблем би создал приватен имот во којшто граѓани на Велес имаат изградено викендица. Всушност и од источната и од западната страна на Башиноселски мост, на брегот на река Вардар, земјата не е во државна, туку во приватна сопственост.

Во актуелната кампања за парламентарните избори овој за велешани стратешки сообраќаен објект досега не е спомнат ниту еднаш, иако е повеќе од значаен како за градот, така за компаниите. Многу поатрактивен за изградба за една политичка партија е неизградениот популарно наречениот „Бранков мост“ на велешкото езеро „Младост“ чии столбови се поставени во втората половина на деведесеттите години, на минатиот век, како заложба за изградба на нов пат од  Велес за Прилеп. Од тогаш до денеска столбовите стојат само како потсетник на еден пропаднат проект.

Текстот е превземен од Јасно.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด