Во велешката болница се намалува бројот на ковид пациенти

Објавено на 17 мај, 2021 во 16:08
Општа болница Велес

На болничко лекување се вкупно 33 ковид пациенти. Од нив 19 се потврдени позитивни, тројца сомнителни и 11 пациенти се со негативен тест но задржани на болничко лекување.

На Инфективно одделение се лекуваат 15 ковид пациенти, на Интерно одделение пет и во Модуларна болница 13 пациенти. Од нив 18 се на кислородна поддршка.

Во текот на денешниот ден, од болничко лекување испишан е еден пациент како оздравен со еден негативент тест.

Стефани Манева

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.