Отварање на спортско риболовната сезона

Објавено на 20 мај, 2021 во 10:10
Натпревар на риболовни екипи

   Со мало задоцнување и поместување на календарот, заради пандемијата, викендов што претстои спортските риболовци ги започнуваат своите активности.

Од петок до понеделник на патеката на езерото „Паљурци“ крај Богданци ке се одржи првото коло од првата крапска риболовна лига.

Ке учествуваат 15 екипи  меѓу кои   и две на  велешка Бабуна. Велешани се минатогодишни државни прваци и ја бранат титулата.

Натпревар на риболовни екипи на плифка

Во  сабота и недела на Тиквешко езеро ке се одржат и две кола од првата лига во лов риба со јадица на пливка. Ке настапат 10 екипи меѓу кои „Кркушка“ и „Бабуна“ од Велес.

Лазар Лазаревски

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.