„Вардар“ од Скопје е победник на купот на „ЗСР Бабуна”, најголема риба улови Тоше Петрушев од домашната екипа

Објавено на 27 септември, 2021 во 10:17

Здружението на спортски риболовци„ Бабуна“ од Велес го одржа традиционалниот куп во спортски риболов по 41 ви пат.

На патеката на реката Вардар крај Железен мост учествуваа 12 екипи. Победник е „Вардар“ од Скопје пред “Мак дам” Куманово а трета е екипата на „Бабуна“.

Поединечно Тоше Петрушев од Бабуна е прв пред клупскиот соиграч Марјан Лититаров додека трет е Иванчо Богоевскиод од скопски „Вардар“. Најголема риба улови Тоше Петрушев од “Бабуна”. Рибата од видот „клен“ тежеше 466 грама.

Лазар Лазаровски

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.