Д-р Пановски: Со олабавувањето на мерките, болеста ќе се шири

Објавено на 28 октомври, 2021 во 10:11

Делта сојот го дочекавме со сите почести ги отворивме границите во лето  се дозволија свадби во затворен простор и тоа беше бомбата, требаше кога немаше ниту еден пеациент да се спроведат мерки и да се вакцинира населнието, вели  д-р Никола Пановски, микробиолог во Утрински Брифинг.

-Економски ги разбирам олабавувањата на мерките, но болеста ќе се шири едниствно што не знаеме е колкав ни е имунитето. Сметам дека младите го имаат прележано вирусот гледајќи ја сликата летово во Охрид, а и во март според испитувањата на Институтот за Имунологија се покажа дека 39 проценти од  прележаните се млади лица, а од тогаш кај нас поминаа два брана, вели Пановски.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.