Филипче: Над 14 илјади граѓани се вакцинирани во текот на вчерашниот ден

Објавено на 11 мај, 2021 во 13:14

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, пишува на својот Фејсбук профил министерот за здравство Венко Филипче.

-Вкупно се аплицирани 145.043 дози вакцини, а ревакцинирани се 23.862 граѓани.Вчера вкупно се вакцинирале 14.033 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 13.076 граѓани. Бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 303.574 граѓани. Пријави се на vakcinacija.mk бидејќи тоа е најлесниот и најбрз пат до термин за вакцинација, пишува Филипче.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.