Филипче: Полициски час од 24 часот и укинување на забраната за теретаните се дел од новите мерки

Објавено на 10 мај, 2021 во 10:10

Министерот за здравство Венко Филипче преку својот Фејсбук информираше дека утрово на состанок со Комисијата за заразни болести се донесени новите мерки кои ќе бидат предложени до Главниот координативен кризен штаб.

-Утрово на состанок со Комисијата за заразни болести се донесени новите мерки кои ги предложив на Главниот координативен кризен штаб. Истите се донесени врз основа на стабилизацијата на епидемиолошката состојба во државата.

Да се скрати рестрикцијата на движење, односно полицискиот час да трае од 24 часот до 05 часот наутро.

Угостителските објекти да работат до 23:30 часот, да се укине забраната за работа на фитнес центрите и теретаните.

Органзирање на настани на отворено и затворено со почитување на протоколите од 2020 година, односно присуство на 30 % од целосниот капацитет.

Капацитетот на градинките се зголемува на + 5 дечиња, односно од 15 на 20 деца во група. Здравствените работници ќе може да ги искористат старите и новите годишни одмори, напиша Филипче.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.