Филипче: Термини за вакцинација добија сите граѓани над 40 годишна возраст

Објавено на 17 мај, 2021 во 09:43

Граѓаните над 40 години кои се имаат пријавено,а порака со термин се уште немаат добиено, министерот за здравство Венко Филипче ги упати да се јават кај матичниот лекар. Според него, термин сигурно има, но поради погрешен број или маил, СМС се уште не добиле.

-Термини за вакцинација добија сите граѓани над 40 годишна возраст од Скопје кои до 30.04.2021 изразиле желба за вакцинирање преку веб страницата www.vakcinacija.mk. Во текот на следните три дена и од останатите градови во земјава. Термини за вакцинирање ќе добијат граѓаните над 40 годишна возраст кои до крајот на април изразиле желба за вакцинирање на www.vakcinacija.mk. Од вчера почна вакцинацијата и на пациентите кои се на дијализа и пациенти со трансплантација. Имунизацијата во државата се одвива со засилено темпо, најлесен начин да се вакцинирате е со пријавување на www.vakcinacija.mk., напиша Филипче на Фејсбук.

Инаку, според официјалните податоци, заклучно со петок вакцинирани се  203,324 граѓани, додека интерес пројавиле нешто над 346 илјади лица. Со овие бројки, според здравство, 35% од населението над 70 годишна возраст имаат примено барем по една доза вакцина.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.