Имунизација во Врање на македонски државјани, без претходно закажан термин

Објавено на 7 јуни, 2021 во 10:35

Од денес граѓаните на С. Македонија можат да се вакцинираат на главниот пункт за вакцинација во Врање, во Спортската сала, без претходно закажување и претходно подготвени списоци.

На местото за вакцинација во Здравствениот дом, благодарение на организацијата за масовна имунизација, на 5 и 6 јуни 2021 година, вакцинирани се група од 753 македонски граѓани, кои претходно добиле повик.

Потсетуваме, досега во Врање се вакцинирани 1.105 граѓани на С. Македонија, од кои според податоците, 836 од нив до сега ги примиле двете дози на вакцината.

Министерот за здравство, Златибор Лончар пред неколку месеци изјави дека досега околу 15.000 македонски граѓани се вакцинирани во Србија.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.