Прва годишнина од смртта на првиот претседател на независна Македонија!

Објавено на 1 јануари, 2013 во 16:26

Глигоров почина лани, на 95 годишна возраст. Тој беше погребан на 2 Јануари, без државни почести во кругот на семејството, пријателите и почитувачите на неговиот лик и дело.

Тоа беше последната желба на првиот претседател на независнаМакедонија, да биде погребан како секој обичен граѓанин без државни почести.

Киро Глигоров беше човекот кој најдолго егзистираше на македонската политичка сцена. Беше учесник во НОБ од 1941 година, учесник на АСНОМ, а подоцна и предтедател на сојзуното собрание на СФРЈ.

Политичката кариера за заврши како прв претседател на независната макеоднска држава. Глигоров беше роден роден на 3 мај 1917 година во Штип, го преживеа атентатот во 95 тата и почина на 95 години.

Делегација на СДСМ денеска го посети гробот на Глигоров и положи свежо цвеќе.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.