Вакцина против ковид-19 досега примиле над 26 000 граѓани, расте интересот за вакцинирање

Објавено на 13 април, 2021 во 07:38

boris

13.04.2021

Досега 26.014 граѓани, примиле вакцини против ковид 19.

Министерот за здравство Венко Филипче вчера изјави дека вакцинацијата во државата се одвива добро, околу 25 000 граѓани се вакцинирани во салата „Борис Трајковски“, а денеска, како што посочи, завршува вакцинација на вработените во критичната инфраструктура, согласно националниот план.

Во земјава пристигна нова донација на вакцини од Обединетите Арапски Емирати.Министерот за здравство, Венко Филипче, дека овие вакцини ќе бидат наменети за хронично болните согласност системот.

Во моментов тече вакцинацијата на вработените во критичната инфраструктура и на повозрасните лица.

На онлајн платформата kovid19vakcinacija.mk на која граѓаните може да се информираат за вакцините, процесот и фазите на вакцинација. На веб страницата vakcinacija.mk за вакцинација се пријавиле 154 248 граѓани.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 142.034, бројката на оздравени пациенти е 117.794, на починати е 4.262, а бројот на активни случаи изнесува 19.978.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.