Македонија и Албанија ги отворија преговорите со ЕУ

Објавено на 20 јули, 2022 во 09:30

Европската унија официјално ги отвори пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија.

Албанија и Македонија конечно го започнаа процесот на пристапување во ЕУ, кој неодамна беше блокиран од Бугарија, незадоволна од статусот на нејзините граѓани во Северна Македонија.

По договорот меѓу двете земји, во Брисел се одржаа првите меѓувладини конференции со кои и официјално започнаа преговорите. Вчерашниот ден во Брисел е наречен историски.

Северна Македонија и Албанија ќе преговараат за членство во ЕУ по нова методологија, а Брисел планира тој процес да го забрза максимално, па само неколку часа по почетокот на преговорите почнаа т.н. длабинска проверка на усогласеноста на регулативите на двете земји со оние на ЕУ, а од европските совети најавуваат дека за само неколку месеци ќе создадат основа за отворање на првите кластери. Првите заеднички активности се – Тирана ќе приклучи во механизмот за цивилна заштита на ЕУ, а Скопје ќе потпише договор со европската агенција Фронтекс.

Премиерите на двете земји се задоволни што е деблокиран евроинтегративниот процес.

„Ние направивме многу. Донесовме тешки одлуки кои бараа лидерство и храброст, мудрост и одговорност, патриотски одлуки кои се во интерес на нашите деца и на државата. Нема поголем патриотизам од јасна визија и план за зајакнување на просперитетот на сите граѓани. Донесовме одлуки за да обезбедиме зачувување на македонскиот идентитет, јазик, култура и специфичност. ЕУ не прифаќа како Македонци кои го зборуваме македонскиот јазик и безусловно и целосно го почитува нашиот историски и културен идентитет. Така е засекогаш и околу тоа не можеме и нема да преговараме“, изјави премиерот Димитар Ковачевски.

„Навистина е тешко да се поверува дека ова се случува. Некое време се мачевме да веруваме дека тоа некогаш ќе се случи. Но, никогаш не помисливме да се откажеме. Сите добро знаете дека во Албанија не можеме да се договориме за ништо, но едно е над сите нашите несогласувања – нема алтернатива за влез во ЕУ. Ова е нашиот сон, нашиот предизвик, нашата мисија и ова е нашата судбина“, рече албанскиот премиер Еди Рама.

Албанија и Северна Македонија им се приклучија на Црна Гора и Србија, кои ги започнаа преговорите за членство во 2012, односно 2014 година.

Северна Македонија доби кандидатски статус уште во 2005 година, но беше блокирана прво од Грција, која бараше Македонија во тоа време да го смени името, што беше направено со додавање на „Северна“, а потоа Бугарија го блокираше почетокот на преговорите, барајќи внесување на бугарското малцинство во Уставот.

Компромисот што беше прифатен од двете страни и деблокираната интеграција во ЕУ беше предложена од францускиот претседател Емануел Макрон, а со него Скопје се обврза да усвои обврска во Уставот со која, како што се наведува, ќе се признае статусот на бугарското национално малцинство, ќе се заштитат нивните права и ќе биде забранет и санкциониран говорот на омраза.

Откако овој предлог беше прифатен и од Северна Македонија и од Бугарија, процесот на интеграција во ЕУ може да се деблокира, не само за таа земја, туку и за Албанија, за која претходно беше донесена одлука дека ќе тргне кон европска интеграција во пакет со Северна Македонија.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.