Нова сајбер измама и потенцијална опасност од скенирање на QR -кодови

Објавено на 1 октомври, 2021 во 11:31

QR -кодот може да се скенира од различни површини и на различни места. Благодарение на пандемијата „Ковид -19“ и зголемената потреба за брзо и лесно пазарење, неговата употреба забележа огромен пораст низ целиот свет. И тогаш се случија првите измами.

Експертите за безбедност предупредија на опасностите од лажните QR кодови што се појавуваат во Америка. Лажните QR кодови се поставуваат над вистинските на одредени површини, на пример, менија во ресторани. Тие изгледаат слично на вистинските, но, за разлика од нив, тие не водат кон менито на ресторанот, туку до страници што можат да инсталираат апликација за шпионирање.

Бирото за подобар бизнис од Источна Каролина истакнува дека измамите со QR кодови се една од причините зошто е потребно добро да се погледне врската што се појавува, а не само да се кликне на неа.

Постојат начини на кои може да се спречат ваквите измами. Првиот се однесува на изгледот на врската што треба да се кликне. Во ситуации на потенцијална измама, врските често се кратки. Не ја гледате целата URL -адреса и затоа каде ве води врската. Целта на кратката врска во измамите може да биде да ја скриете адресата до која QR кодот навистина ве упатува.

Другиот начин подразбира одреден вид заштита. Наместо да го скенирате QR -кодот со камерата на телефонот и да отидете на понудената врска, се препорачува претходно да ја инсталирате апликацијата QR -скенер – апликација која содржи безбедносни механизми кои проверуваат сомнителна содржина и реагираат на нив со предупредување.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.