По стартот на учебната година најмал е бројот на заразени деца до 9 години

Објавено на 21 септември, 2021 во 10:46

Најмал е бројот на заразени од Kовид-19 во возрасната група до 9 години, т. е претшколска и школска возраст на ниво на цела држава со почетокот на училишната година, стои во епидемиолошката анализа на Институтот за јавно здравје.

Оттаму велат дека за 40 отсто е намaлена инциденцата на ширење на вирусот кај населението на ниво на цела држава со почетокот на училишната година, споредбено со ширење на вирусот во последните две недели во август.

-Во предучилишната и училишната возраст најмал е бројот на зазарени споредбено и по возрасни групи, односно на возраст од 0-9 години има само 3,9 отсто во државата се ковид позитивни, се вели во соопштението на МЗ.

Дистрибуцијата по градови е следна: во Скопје има 139 заразени основци, 70 средношколци, 72 од академската популација и 28 деца во претшкослка возраст; во Куманово, има пет заразени основци, осум средношколци, 18 од академската популација и три деца во претшколска возраст; во Штип две деца од претшколска возраст се ковид позитивни, пет основци, осум средношколци и три од академската популација. По две заразени деца од претшколска возраст има и во Велес и Ресен, и едно е заразено во Прилеп. Од популацијата во основно, во Велес и Ресен има по пет ученици, шест има во Струмица и Кавадарци, а осум во Прилеп. Средношколци позитивни на ковид има три во Велес, седум во Кавадарци, четири во Прилеп и две во Струмица. И од академската популација заразени со вирусот се шест во Велес, по двајца во Кавадарци и Прилеп и по тројца во Струмица и Ресен.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.