ВМРО-ДПМНЕ: Опасноста од спроведување попис е голема!

Објавено на 21 март, 2021 во 09:58

VMRODPMNE fin

21.03.2021

„Во услови на пандемија и кризна состојба во Македонија, Заев е решен да спроведе попис. Целта му е само една – реалзирање на меѓупартискиот договор. Здравјето на граѓаните воопшто не му е во фокус. Заев не гледа дека сите земји ги одлагаат пописите, ниту ги слуша препораките на Евростат кои велат – внимавајте пандемија е, не е време за попис“, велат од партијата на Мицкоски утрово.
„Сепак, владата Владата, одлучно, со целиот капацитет кој го нема, ќе спроведува попис на населението! Во вакви епидемиолошки услови пописот треба да се стопира! Опасноста од спроведување попис е голема!

Невакцинирани попишувачи ќе значат масовно ширње на вирусот и потенцијални 2400 жртви само од пописот, а според проценките ќе се инфицираат околу 50 илјади лица. Не успеаја да набават ниту вакцини, па барем попишувачите кои ќе одат од дом во дом да бидат вакцинирани.

Доколку имате малку памет, прекинете ја постапката за попис на населението. Ќе дојде време кога ќе одговарате за сите постапки, а најтешки се загрозувањето на животите и здравјето на граѓаните на Македонија“, посочуваат од партијата.

 

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.