Пожар на траект што пловел од Грција за Италија со над 250 патници

Објавено на 18 февруари, 2022 во 09:42

Пожар избувнал на траект додека пловел во близина на грчкиот остров Крф, а тргнал од Грција кон Италија со околу 230 патници и 50 членови на екипажот, кои го напуштиле бродот и се евакуирале во чамците за спасување, јави дописничката на МИА од Атина.

Според грчките медиуми, акцијата за спасување е во тек, а вклучени се бродови на грчката и италијанската крајбрежна служба, но и бродови и фрегата што се во близина, кои ги преземаат патниците.

Неофицијално, откако избил пожарот, капетанот побарал од патниците да го напуштат траектот, а засега нема информации за повредени.

Траектот „Euroferry Olympia” плови под италијанско знаме и од Игуменица тргнал за Бриндези.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.