Претседателот на државата на средба со претседателот на РКЕ

Објавено на 15 ноември, 2021 во 14:03

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Марко Бислимоски, претседател на Регулаторната комисија за енергетика, соопштија од претседателскиот кабинет.

На средбата се разговарало за стабилноста на македонскиот електроенергетски систем и предизвиците со кои се соочуваме, како и за владината уредба за прогласување на кризна состојба во енергетскиот сектор.

Бислимоски го информирал Пендаровски за активностите што се преземаат и предвидените мерки во иднина, за капацитетите на домашното производство, како и за правата и обврските на носителите на лиценци за вршење на енергетските дејности.

Претседателот Пендаровски посочил дека е неопходно да се преземат сите мерки, со цел успешно справување со предизвиците наметнати од глобалната енергетска криза, санирање на енергетскиот сектор и потребите на пазарот, како и соработка меѓу државните институции и компаниите од енергетскиот сектор.

Одлуката за прогласување на кризна состојба, според претседателот е нужна, со цел поефикасно спроведување на мерките и справување со предизвиците од енергетската криза.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.