САД: Покрај пакетот воена помош за Украина, дополнителни средства и за балканските земји, меѓу кои и С. Македонија

Објавено на 27 април, 2022 во 10:50

Како дел од најновиот американски пакет воена помош за Украина, се планираат дополнителни пари за некои балкански земји, вклучувајќи ги Црна Гора и Босна и Херцеговина, а одговорот на Стејт департментот до новинарот на Гласот на Америка ја појасни структурата на пакетот помош од 713 милиони долари.

Според информациите од Стејт департментот, парите од најновиот пакет воена помош на САД ќе бидат поделени меѓу „Украина и 15 други сојузнички и партнерски нации“ во Источна Европа и на Балканот.

„Средствата од овој пакет ќе им помогнат на сојузниците на НАТО да ги пополнат капацитетите што и ги донираа на Украина од нивните залихи со цел да се одржи и зајакне одвраќањето на НАТО. Повеќе од 322 милиони долари се издвоени за Украина и дополнително ќе ги подобрат нејзините одбранбени способности“, се вели во одговорот на Стејт департментот.

Инвестицијата од 322 милиони американски долари ќе ја поддржи Украина за широк опсег на вооружени капацитети, вклучително и системи кои не се опфатени со стандардите на НАТО, и ќе им помогне на вооружените сили на Украина да се префрлат на системи за огнено оружје со долг дострел на НАТО и да ги поддржат способностите за воздушна одбрана.

Грузија ќе добие 35 милиони долари за комплетите за борбена опрема на својата бригада, системите против дронови, напредниот теренски артилериски тактички систем за податоци, способностите за мобилност и одбраната од сајбер напади.

„Остатокот од пакетот ќе обезбеди одбранбени артикли, обука и услуги за европскиот регион – Албанија, Бугарија, Хрватска, Естонија, Летонија, Литванија, Молдавија, Црна Гора, Северна Македонија, Романија и Словенија. Летонија, Литванија и Словачка ќе обезбедат дополнителна поддршка на Босна и Херцеговина во рамките на Фондот за сузбивање на руското влијание“, се вели во одговорот на Стејт департментот.

Се посочува дека по руската инвазија на Украина се зголемил интересот на западните и НАТО-земјите за спротивставување на малигното руско влијание во Босна и Херцеговина.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.