Скопје, Куманово и Битола со најмногу заразени лица со Ковид-19

Објавено на 5 ноември, 2021 во 15:55

Бројот на активни ковид случаи во државава изнесува 7.275 од кои најголем број 3508 се во Скопје. Во Куманово има 424 активни случаи, во Битола 358, во Прилеп 336, во Велес 335, во Кавадарци 281, во Штип 236, во Кочани 198, во Охрид 191, во Тетово 170…

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 89486, Активни 3508
Куманово 12406, Активни 424
Тетово 11081, Активни 170
Прилеп 9594, Активни 336
Гостивар 8011, Активни 27
Битола 7601, Активни 358
Велес 6895, Активни 335
Кавадарци 6400, Активни 281
Штип 6248, Активни 236
Охрид 6192, Активни 191
Струмица 5932, Активни 108
Кичево 4136, Активни 96
Струга 3846, Активни 42
Кочани 3644, Активни 198
Гевгелија 2585, Активни 92
Неготино 2421, Активни 69
Свети Николе 2036, Активни 80
Крива Паланка 1700, Активни 164
Радовиш 1616, Активни 56
Ресен 1600, Активни 54
Дебар 1453, Активни 3
Берово 1273, Активни 53
Делчево 1194, Активни 67
Виница 1094, Активни 33
Пробиштип 1049, Активни 74
Валандово 867, Активни 28
Кратово 669, Активни 42
Богданци 592, Активни 18
Крушево 559, Активни 23
Демир Хисар 505, Активни 49
Македонски Брод 479, Активни 4
Демир Капија 410, Активни 1
Македонска Каменица 367, Активни 43
Пехчево 324, Активни 5
Дојран 151, Активни 7ковид

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 204.416, бројот на оздравени пациенти е 189.947, на починати е 7.194, а бројот на активни случаи изнесува 7.275.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.