Скратен е рокот за ревакцинација за лицата кои примиле „АстраЗенека“

Објавено на 12 јули, 2021 во 11:43

Комитето за имунизација одлучи да го скрати рокот за примање на вакцината „АстраЗенека “ од 12 на 6 недели, информираше денеска министерот за здравство Венко Филипче.

-Во самото упатство на вакцината постои можност ревакцината да биде дадена на 4 недели до 12, Комитето одлучи кај нас ревакцината да се прими на 6 недели. Кај нас се уште со „АстраЗенека“нема да вакцинира лица помлади од 60 години, кажа Филипче.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.