Три дена сообраќајот на автопатот Е-75, кај клучка Градско, во правец на граничниот премин Богородица ќе биде пренасочен на другата сообраќајна лента

Објавено на 28 октомври, 2021 во 09:54

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

ПРЕНАСОЧУВАЊЕ НА СООБРАЌАЈ: Поради изведување на работи на експресниот пат од Градско до Дреново кај клучката Градско сообраќајот на автопатот Е-75 во правец на граничниот премин Богородица ќе биде пренасочен на другата сообраќајна лента.Пренасочувањето на сообраќајот ке трае во следните 3(три) дена.

РАБОТИ НА ПАТ:

Виадукт Трејд известува дека на ден 24.8.2021 година (вторник) во период од 10.00 до 16.00 часот, во времетрање од 90 дена ќе важи времена измена на режимот на сообраќај, поради грaдежни активности – асфалтирање, со комплетно затворање на делницата Маврови Анови – Жировница (од браната).

СТРАБАГ АГ известува дека од 24.8.2021, поради изведување градежни активности на експресен пат А4 Штип-Радовиш, од 17.00 часот сообраќајот на потег Бучим – Радовиш, ќе се изведува по паралелен пат со ограничена брзина од 30 до 60 км/ч. Пренасочувањето се врши поради изведување на асфалтерски работи на истиот потег на главниот пат.

СТРАБАГ АГ известува дека врз основа на Одобрение за времена на измена на режим на сообраќај на државен пат А1 делница Велес – Неготино, за на изградба на клучка Градско како дел од автопат А1 издадено од Министерство за транспорт и врски на 22.7.2021 со број 11-уп/52/4, на претходно поменатата делница ќе се изведуваат градежни работи и во следните 12 месеци ќе се применува времена измена на режимот на сообраќај.

Синтек Инженеринг ДООЕЛ известува дека согласно одобрението за затварање на сообраќај со број 11-3431/4 од 23.7.2021 година, заради санациони работи, мостот над река Пчиња, (Доброшане) во наредните 100 дена ќе биде затворен за сообраќај. Се поставува сигнализација која ќе го регулира сообраќајот од и кон Куманово.

СТРАБАГ АГ известува дека почнувајќи од 21.7.2021 година, целосно ќе биде затворен сообраќајот на делницата помеѓу клучките Штип – Запад до клучка Штип – Југ. Сообраќајот ќе биде пренасочен на веќе постоечкиот Регионален пат кој минува низ Штип преку Ново Село до клучка Штип-југ.

ДГТ Жикол ги известува сите возачи дека заради изведување на градежни работи на патниот правец Миладиновци – Свети Николе – Штип, односно на делниците Кадрифаково и Преод, заради изградба на наплатните станици од 06.05.2021 г. сообраќајот се одвива согласно одобрениот времен режим на сообраќај.

ЕСКАВАТОРИ- МК ДООЕЛ СКОПЈЕ известува дека од 21.4.2021 година, почната е рехабилитација на државен пат А2, делница : Куманово- Страцин дел 1: од KM 0+000.00 до KM 15+195,85

ДГ Бетон АД – Скопје известува дека се изведуваат градежни работи за рехабилитација со проширување на Државен пат А1, делница Петровец – Катланово (лев и десен коловоз), односно од км. 37+046.94 до км. 41+798.92 во правец од Петровец кон Катланово и од 23+271.08 до 28+460.76 во правец од Катланово кон Петровец. На местото на изведување на градежните работи се одвива времен двонасочен режим на сообраќај со поставена соодветна сообраќајна сигнализација. Сообраќајот се одвива континуирано без застој. Препорака до возачите за прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.

На патниот правец Кичево – Охрид, поради градежни работи на повеќе делници, сообраќајот се одвива со девијации. Поставена е соодветна сообраќајна сигнализација и затоа препорачуваме строго почитување на истата и прилагодена брзина на движење.

ГД Гранит врши рехабилитација на регионалниот пат Р1303, секција Кичево – Македонски Брод, во вкупна должина од 26 км. Ќе се изведуваат делница по делница во должина од 1 км. Сообраќајот при изведување на работите ќе се одвива по една сообраќајна лента и ќе се регулира со пропуштање на возила координирано со знаменца.

ГД Гранит АД Скопје известува дека согласно издаденото одобрение за времен режим на сообраќај за време на реконструкција и рехабилитација на државен пат А2, делница Крива Паланка – ГП Деве Баир , во период од 11.5.2020 г. до 2.2022 г. со основниот проект за изведба се предвидува стругање и асфалтирање на постоечкиот коловоз како и проширување т.е изработка на трета лента на постоечкиот пат. Во текот на работното време регулирањето ке се изведува со работници, а по завршувањето на работното време, регулирањето ќе се врши со светлосна сигнализација – семафори (од Крива Паланка кон граничен премин Деве Баир).

РАБОТИ НА ПАТ ВО СКОПЈЕ:

Ве известуваме дека на ден 25.8.2021 година (среда) поради изведување на градежни работи на дел од бул.Киро Глигоров, на потег од крстосноца со ул. Перо Наков до крстосница со ул. 15ти Корпус, ќе има измени на режимот за сообраќај односно комплетно затварање на коловозната лента каде што сообраќајот ќе биде пренасочен на спротивната коловозна лента и ќе се изведува двонасочно со поставување на соодветна сообраќајна сигнализација и опрема.

Извор: АМСМ

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.