Во Словенија се очекува одлуката за нови мерки, можни се две сценарија

Објавено на 2 ноември, 2021 во 12:45

 Во Словенија во последните 24 часа како последица на ковид-19 починале 11 пациенти, а новозаразени се 1136 лица, објави во вторникот Националниот институт за јавно здравје, додека владината одлука за нови рестрикции е во очекување, пренесува Н1.сло.

Според словенечките медиуми, експертите бараат воведување на десетдневно целосно затворање на државата. Доколку Владата не ја прифати оваа мерка, тогаш ќе има многу построга контрола за ковид потврдите, ограничување на угостителските објекти до 23 часот, спортски настани без публика, работа од дома за јавниот сектор и забрана за собирање повеќе од десет лица.

Уделот на позитивни тестови од 43,1 отсто е нешто помал од рекордните 47,8 отсто, колку што беше и претходниот ден, но влошувањето на епидемиолошката состојба е забележано на неделно ниво бидејќи пред седум дена беа потврдени 2292 нови инфекции, со 37,8 отсто. позитивни тестови.

Денеска ќе се донесе одлуката

Пополнувањето на болниците со пациенти заразени со коронавирусот продолжува да се забрзува и се приближува до бројките поставени од епидемиолозите како граница по која ќе треба да се заострат антиепидемиските мерки.

Според новите податоци, на одделенијата за ковид во болниците има 634 пациенти, 31 повеќе од претходниот ден, а на одделенијата за интензивна нега има 158 лица, 13 повеќе од вчера.

Во понеделникот владината експертска група за ковид-19 предложила нови мерки, чија содржина се уште не е позната, а за тоа денеска може да се знае нешто повеќе, јавуваат словенечките медиуми.

Потсетуваат дека епидемиолозите минатата недела ја утврдија зафатеноста на одделенијата за интензивна нега со 160 пациенти како граница кога треба да се воведат ригорозни мерки, вклучително и еден вид карантин, за да се ограничи натамошниот раст на бројот на епидемии.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.